Przedmioty

Przedmioty

Więcej

rzady Wladyslawa Warnenczyka i Kazimierza jagiellonczyka

17.05.2022

1045

73

Udostępnij

Zapisz

Pobierz


Rządy Władysława
Warneńczyka i Kazimierza
Jagiellończyka
Postać i rządy Władysława Warneńczyka
Władysław Warneńczyk miał 10 lat, gdy w 1434
Rządy Władysława
Warneńczyka i Kazimierza
Jagiellończyka
Postać i rządy Władysława Warneńczyka
Władysław Warneńczyk miał 10 lat, gdy w 1434

Rządy Władysława Warneńczyka i Kazimierza Jagiellończyka Postać i rządy Władysława Warneńczyka Władysław Warneńczyk miał 10 lat, gdy w 1434 r. zmarł Władysław Jagiełło. Przez pierwsze 4 lata panowania rządy w jego imieniu sprawowała rada królewska, na której czele znajdowali się biskup krakowski Zbigniew Oleśnicki i Zofia Holszańska (matka Władysława). Samodzielne rządy monarcha zaczął, gdy skończył 14 lat - osiągnął według ówczesnych norm pełnoletniość. W 1440 r. został królem Węgier, co spowodowało zawiązanie drugiej unii personalnej polsko- węgierskiej. Władysław Warneńczyk wyjechał na Węgry. W Polsce i na Litwie zastępowali go namiestnicy. W 1443 r. przygotował przeciwko Turkom zbrojną wyprawę, która zakończyła się sukcesem. Jednak został namówiony przez legata papieskiego do wznowienia działań wojennych. Kolejna wyprawa w 1444 r. zakończyła się klęską pod Warną i śmiercią młodego króla. Jego ciała nigdy nie odnaleziono, co doprowadziło do powstania plotek o jego ocaleniu. Nigdy się nie ożenił i nie miał potomstwa. Postać Kazimierza Jagiellończyka Kazimierz Jagiellończyk był najmłodszym synem Władysława Jagiełły. Urodził się w 1427 r. Pod koniec lat 30. XV w. husyci zaproponowali mu objęcie tronu w Czechach, jednak ta propozycja została odrzucona. W 1440 r. został namiestnikiem na Litwie. Ogłoszono go tam wielkim księciem litewskim (oznaczało to zerwanie unii pomiędzy Polską i Litwą). Ożenił się z Elżbietą Rakuszanką, która jest nazywana matką królów. Mieli trzynaścioro dzieci (większość dożyła wieku dorosłego) - czterech synów zostało królami, a pięć córek...

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

4.9+

Średnia ocena aplikacji

13 M

Uczniowie korzystają z Knowunity

#1

W rankingach aplikacji edukacyjnych w 11 krajach

900 K+

Uczniowie, którzy przesłali notatki

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.

Alternatywny zapis:

żonami władców. Panowanie Kazimierza Jagiellończyka Kazimierz Jagiellończyk nie chciał objąć władzy w Polsce zaraz po śmierci brata pod Warną. Królewska koronacja odbyła się dopiero w 1447 r. Wcześniej ustalono, że Polskę i Litwę połączy ponownie unia personalna. Za rządów Kazimierza Jagiellończyka Polska pokonała Krzyżaków w wojnie trzynastoletniej (1454-1466). W 1466 r. zawarto Il pokój toruński: do Polski przyłączono Pomorze Gdańskie, ziemię chełmińską i Warmię - obszary te określano jako Prusy Królewskie, pozostałe ziemie zakonne (Prusy Zakonne) nadal miały podlegać Krzyżakom, ale wielki mistrz został lennikiem polskiego króla i musiał mu składać przysięgę wierności. Odzyskanie Pomorza Gdańskiego i dostępu do Morza Bałtyckiego spowodowało w Polsce rozwój handlu i produkcji zboża (wzrosło na nie zapotrzebowanie w Europie Zachodniej). Kazimierz Jagiellończyk wydał w 1454 r. w Cerekwicy i Nieszawie przywilej dla szlachty w zamian za udział w wojnie z Krzyżakami. Sejmiki szlacheckie musiały odłąd wyrazić zgodę na zwołanie pospolitego ruszenia i nałożenie nowych podatków przez władcę. Kazimierz Jagiellończyk umiejętnie prowadził politykę dynastyczną: • w 1471 r. najstarszy syn Władysław Jagiellończyk objął tron w Czechach, w 1490 r. na króla Węgier został wyznaczony Jan Olbracht, ale ostatecznie rządy tam przejął Władysław Jagiellończyk, w Polsce i na Litwie rządzili po nim jego synowie - Jan Olbracht, Aleksander Jagiellończyk i Zygmunt Stary. jego córki zostały wydane za władców panujących w państwach niemieckich, na Pomorzu i Śląsku.