Reformy Sejmu Wielkiego i uchwalenie Konstytucji 3 maja
Sejm Wielki, zwany również Czteroletnim, obradował w Warszawie w latach 1788-1792 pod przewodnictwem marszałka Stanisława Małachowskiego. Był to sejm skonfederowany, co oznaczało, że nie obowiązywało na nim liberum veto, a decyzje podejmowano większością głosów.
Highlight: Reformy Sejmu Wielkiego 1788-92 obejmowały zwiększenie liczebności armii do 100 tysięcy żołnierzy, nałożenie stałych podatków na szlachtę i duchowieństwo oraz ustanowienie prawa o miastach.
Kulminacją prac Sejmu Wielkiego było uchwalenie Konstytucji 3 maja w 1791 roku. Była to pierwsza konstytucja w Europie i druga na świecie, po amerykańskiej.
Definition: Konstytucja 3 maja znosiła wolną elekcję i liberum veto, wprowadzała dziedziczność tronu oraz trójpodział władzy, a także znosiła podział Rzeczypospolitej na Polskę i Litwę.
Przyczyny uchwalenia Konstytucji 3 maja wynikały ze słabnącej pozycji międzynarodowej Rzeczypospolitej i potrzeby reform wewnętrznych. Niestety, skutki jej wprowadzenia okazały się dramatyczne dla Polski, prowadząc do zawiązania konfederacji targowickiej i wybuchu wojny z Rosją.