Powstanie w getcie warszawskim
19 kwietnia 1943 roku oddziały SS wkroczyły do warszawskiego getta z zamiarem jego ostatecznej likwidacji. W odpowiedzi na tę akcję, członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) pod dowództwem Mordechaja Anielewicza rozpoczęli heroiczną walkę.
Quote: "Powstańcy nie mieli szans na zwycięstwo."
Mimo beznadziejnej sytuacji, powstańcy walczyli z determinacją, wiedząc, że ich los jest przesądzony. Symbolicznym końcem powstania stało się wysadzenie Wielkiej Synagogi warszawskiej 16 maja 1943 roku.
Polacy wobec Holokaustu
Społeczeństwo polskie pod okupacją stanęło przed ogromnym wyzwaniem moralnym w obliczu zagłady Żydów. Mimo że za pomoc Żydom groziła kara śmierci, wielu Polaków zdecydowało się na ratowanie swoich żydowskich współobywateli.
W okupowanym kraju powstała Rada Pomocy Żydom "Żegota", której członkowie:
- Dostarczali żywność, ubrania i lekarstwa
- Organizowali ucieczki
- Przygotowywali kryjówki i fałszywe dokumenty
Example: Irena Sendlerowa, działająca w "Żegocie", uratowała z gett ponad 2500 żydowskich dzieci.
Wielu Polaków, ratując życie Żydom, poświęcało własne. Tragiczny los spotkał rodzinę Józefa i Wiktorii Ulmów, którzy wraz z szóstką dzieci zostali rozstrzelani przez Niemców za ukrywanie Żydów.
Polska aktywnie przekazywała informacje o Holokauście światu:
- Witold Pilecki dobrowolnie dał się uwięzić w Auschwitz, aby zorganizować tam siatkę konspiracyjną i przekazać informacje o zbrodniach.
- Jan Karski dwukrotnie przedostał się do getta warszawskiego, a następnie poinformował o sytuacji polskich Żydów władze USA i Wielkiej Brytanii.
Highlight: Pomimo braku reakcji aliantów na raporty Pileckiego i Karskiego, Polacy nie zaprzestali pomocy Żydom.