System feudalny w średniowieczu był podstawą organizacji społecznej i gospodarczej w średniowiecznej Europie. Drabina feudalna określała ścisłą hierarchię społeczną, gdzie na szczycie stał król, następnie możnowładcy, rycerstwo w średniowieczu, duchowieństwo, a na samym dole chłopi.
Cechy feudalizmu opierały się na systemie zależności lennych, gdzie senior nadawał ziemię (lenno) wasalowi w zamian za służbę wojskową i inne świadczenia. Rycerz średniowieczny był kluczową postacią tego systemu - przygotowywał się do swojej roli od najmłodszych lat, przechodząc przez kolejne stopnie rycerskie w średniowieczu: giermka, a następnie pasowanie na rycerza. Ubiór rycerza średniowiecznego składał się z ciężkiej zbroi płytowej, hełmu, tarczy i miecza, co stanowiło charakterystyczny element średniowiecznego krajobrazu.
Miasta średniowieczne w Polsce i Europie były centrami handlu i rzemiosła. Mieszkańcy średniowiecznego miasta zajmowali się głównie handlem, rzemiosłem i usługami, organizując się w cechy rzemieślnicze. Wieś w średniowieczu funkcjonowała w oparciu o gospodarkę rolną, gdzie chłopi byli zobowiązani do płacenia renty feudalnej w formie danin i pańszczyzny. Największe miasta średniowiecznej Europy rozwijały się wzdłuż szlaków handlowych, tworząc sieć gospodarczych i kulturalnych powiązań. System ten przetrwał w Polsce i Europie aż do końca średniowiecza, kształtując podstawy późniejszych struktur społecznych i ekonomicznych.