Przyczyny i początki unii polsko-węgierskiej
Unia polsko-węgierska została zawarta w 1370 roku, a jej główną przyczyną był brak męskiego potomka Kazimierza Wielkiego. Polskie prawo nie pozwalało córkom na objęcie tronu, co skłoniło króla do poszukiwania alternatywnego rozwiązania.
Highlight: Kazimierz Wielki zawarł układ w Wyszehradzie w 1339 roku, który przewidywał, że w przypadku braku męskiego potomka, tron polski obejmie Ludwik Węgierski.
Ludwik Węgierski, aby zapewnić sobie poparcie polskiej szlachty, wydał w 1355 roku przywilej w Budzie. Obiecał w nim:
- Nienakładanie nadzwyczajnych podatków
- Wynagrodzenie za straty poniesione podczas wypraw wojennych poza granicami państwa
- Zniesienie obowiązku utrzymywania króla podczas jego podróży po kraju
Po śmierci Kazimierza Wielkiego w 1370 roku, Ludwik Węgierski został koronowany na króla Polski, ustanawiając dynastię Andegawenów jako rządzącą.
Vocabulary: Unia personalna - forma związku między państwami, w której dwa lub więcej krajów mają wspólnego władcę, ale zachowują odrębność ustrojową i administracyjną.
Ludwik Węgierski szybko powrócił na Węgry, pozostawiając rządy w Polsce swojej matce, a później grupie zaufanych polskich możnowładców. W 1374 roku wydał przywilej koszycki, który znacząco wzmocnił pozycję szlachty polskiej.
Definition: Przywilej koszycki gwarantował szlachcie m.in. płacenie tylko jednego stałego podatku, ustalanie nadzwyczajnych podatków za zgodą szlachty, oraz sprawowanie urzędu starosty tylko przez Polaków.