Organizacja Państwa Pierwszych Piastów
Państwo pierwszych Piastów, na czele którego stał Mieszko I i początki Polski, charakteryzowało się złożoną strukturą administracyjną i gospodarczą. System danin i posług, znany jako prawo książęce, stanowił podstawę funkcjonowania państwa. Mieszkańcy byli zobowiązani do świadczenia różnorodnych danin na rzecz władcy, co zapewniało sprawne działanie aparatu państwowego.
Definicja: Prawo książęce to system zobowiązań mieszkańców wobec władcy, obejmujący daniny w naturze, służbę wojskową oraz różne posługi na rzecz państwa.
Gospodarka państwa piastowskiego opierała się na sieci osad służebnych, które specjalizowały się w produkcji konkretnych dóbr. Rzemieślnicy wytwarzali przedmioty codziennego użytku, broń, narzędzia oraz żywność niezbędną do funkcjonowania dworu książęcego. System ten zapewniał samowystarczalność gospodarczą państwa i umożliwiał jego rozwój.
Kluczowym elementem organizacji państwa była drużyna książęca, składająca się z profesjonalnych wojów. Stanowili oni trzon siły militarnej władcy i gwarantowali utrzymanie porządku wewnętrznego. W razie potrzeby władca mógł również powołać pod broń zwykłych mieszkańców, tworząc w ten sposób liczniejszą armię zdolną do obrony granic państwa.