Imperium Rzymskie było jednym z najpotężniejszych państw starożytnego świata, które wywarło ogromny wpływ na rozwój cywilizacji europejskiej.
Cesarstwo Rzymskie powstało w I wieku p.n.e., gdy Gajusz Juliusz Cezar zdobył władzę absolutną. Cezar zasłynął jako wybitny wódz i reformator, który znacząco rozszerzył granice państwa i wprowadził wiele reform społecznych. Jego panowanie zakończyło się tragicznie - został zamordowany w Idy Marcowe (15 marca 44 r. p.n.e.) przez grupę senatorów obawiających się jego rosnącej władzy. Do jego najważniejszych osiągnięć należały: reforma kalendarza (kalendarz juliański), reformy administracyjne i nadanie obywatelstwa rzymskiego mieszkańcom prowincji.
Jednym z przełomowych momentów w historii Imperium Rzymskiego było przyjęcie chrześcijaństwa. Początkowo chrześcijanie byli prześladowani, ale w 313 roku cesarz Konstantyn Wielki wydał edykt mediolański, który przyznawał swobodę wyznania. Później, w 380 roku, cesarz Teodozjusz I Wielki ustanowił chrześcijaństwo religią panującą w Rzymie. Sztuka starożytnego Rzymu rozwijała się dynamicznie, czerpiąc inspiracje z kultury greckiej, ale tworząc własny, niepowtarzalny styl. Rzymianie zasłynęli z monumentalnej architektury (akwedukty, łuki triumfalne, Koloseum), realistycznego rzeźbiarstwa i malarstwa ściennego. Po upadku zachodniej części imperium w 476 roku, wschodnia część przekształciła się w Bizancjum, które kontynuowało tradycje rzymskie przez kolejne stulecia. Cesarstwo Bizantyjskie osiągnęło szczyt potęgi za panowania Justyniana I Wielkiego w VI wieku, gdy terytorium państwa ponownie objęło znaczną część basenu Morza Śródziemnego.