Sytuacja Polaków pod okupacją niemiecką i sowiecką
Polska pod okupacją niemiecką i sowiecką doświadczyła brutalnych represji ze strony obu okupantów już od pierwszych dni września 1939 roku. Niemcy podzielili zajęte terytoria na dwie części: ziemie wcielone bezpośrednio do III Rzeszy oraz Generalne Gubernatorstwo. Na terenach wcielonych do Rzeszy prowadzono masowe wysiedlenia polskich rodzin, jednocześnie zachęcając ludność pochodzenia niemieckiego do podpisywania Niemieckiej Listy Narodowej.
Highlight: Generalne Gubernatorstwo miało być tworem przejściowym i miejscem deportacji Polaków z terenów wcielonych do Rzeszy.
Generalne Gubernatorstwo, na czele którego stanął Hans Frank, miało służyć jako rezerwuar taniej siły roboczej dla Niemiec. W celu realizacji tego planu, okupanci rozpoczęli systematyczne wyniszczanie polskiej inteligencji i działaczy patriotycznych.
Example: Niemcy prowadzili politykę terroru prewencyjnego, mającą na celu zastraszenie ludności polskiej.
Sytuacja Polaków pod okupacją sowiecką na Kresach Wschodnich różniła się nieco od realiów okupacji niemieckiej. ZSRR przeprowadził sfingowane referendum, po którym zajęte tereny zostały wcielone do Ukraińskiej i Białoruskiej Republiki Socjalistycznej. Wileńszczyzna początkowo została przekazana Litwie, by po jej aneksji w 1940 roku powrócić pod kontrolę sowiecką.
Vocabulary: Kolektywizacja - proces przymusowego tworzenia kolektywnych gospodarstw rolnych w ZSRR.
Polityka sowiecka w okupowanej Polsce obejmowała przymusowe nadanie obywatelstwa ZSRR polskim obywatelom, co wiązało się z obowiązkiem służby wojskowej i narzuceniem nieludzkich norm pracy. Rozpoczęto również proces kolektywizacji i wprowadzania sowieckiego modelu gospodarczego, który został przerwany przez niemiecką inwazję w 1941 roku.
Quote: "Obywatele polscy zostali przymusowo «przypisani» do obywatelstwa ZSRR, co wiązało się z obowiązkiem służby wojskowej i morderczych, niesprawiedliwych limitów pracy i obowiązków."
Podsumowując, różnice między okupacją niemiecką a sowiecką były widoczne w metodach administrowania zajętymi terenami, ale obie charakteryzowały się terrorem, masowymi wysiedleniami i dążeniem do zniszczenia polskiej tożsamości narodowej.