Przedmioty

Przedmioty

Więcej

upadek cesarstwa rzymskiego

3.05.2022

8735

580

Udostępnij

Zapisz

Pobierz


Upadek cesarstwa
Rzymskiego
Przyczyny upadku cesarstwa zachodniorzymskiego
→ Upadek cesarstwa zachodniorzymskiego był procesem, który trwał
Upadek cesarstwa
Rzymskiego
Przyczyny upadku cesarstwa zachodniorzymskiego
→ Upadek cesarstwa zachodniorzymskiego był procesem, który trwał

Upadek cesarstwa Rzymskiego Przyczyny upadku cesarstwa zachodniorzymskiego → Upadek cesarstwa zachodniorzymskiego był procesem, który trwał wiele lat i spowodowały go złożone zjawiska. ↳ Przyczyny upadku cesarstwa zachodniorzymskiego: wielka wędrówka ludów - Hunowie spowodowali w IV w. n.e. migrację plemion i wkraczanie kolejnych ludów germańskich na tereny cesarstwa rzymskiego (już wcześniej Rzymianie mieli problemy z obroną granic), plemiona germańskie (m.in.Goci, Wandalowie, Swebowie, Alanowie, Frankowie) zaczęły zamieszkiwać na obszarze cesarstwa - rzymskie władze nie miały wystarczających sił, aby zmusić te ludy do opuszczenia państwa i zawierały z nimi sojusze, • Germanie zaczęli tworzyć swoje państwa na obszarze cesarstwa rzymskiego, plemiona germańskie najeżdżały na Italię i ją rabowały, od IV w. n.e. w armii rzymskiej było coraz więcej barbarzyńców, co z czasem spowodowało zmianę jej sposobu walki i osłabienie, rzymskie władze wraz z cesarzem miały coraz mniejszy zakres możliwości działania, a państwo pogrążało się w kryzysie gospodarczym. Upadek cesarstwa rzymskiego na Zachodzie → W V w. n.e. władza cesarska w zachodniej cesarstwa rzymskiego ograniczała się głównie do Italii. Stolica państwa była przenoszona do Mediolanu i Rawenny, ponieważ Rzym był zniszczony po barbarzyńskich najazdach (np. Wandalów). Jednym z ostatnich znaczących wydarzeń w historii Rzymu było zwycięstwo nad Hunami w 451 r. n.e. w bitwie na Polach Katalaunijskich. Po stronie cesarstwa walczyły też oddziały barbarzyńskie. W 476 r n.e. germański wódz Odoaker pozbawił władzy ostatniego cesarza zachodniorzymskiego - Romulusa Augustulusa. Odoaker odesłał...

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

4.9+

Średnia ocena aplikacji

13 M

Uczniowie korzystają z Knowunity

#1

W rankingach aplikacji edukacyjnych w 11 krajach

900 K+

Uczniowie, którzy przesłali notatki

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.

Alternatywny zapis:

insygnia koronne do Konstantynopola (stolicy cesarstwa wschodniorzymskiego). Skutki upadku cesarstwa zachodniorzymskiego → Upadek cesarstwa rzymskiego na Zachodzie był znaczący dla tej części Europy. ↳ Symbolicznie zakończyła się epoka starożytności i zaczęło średniowiecze. ↳ Na terenie dawnego cesarstwa zachodniorzymskiego rozwijały się państwa barbarzyńskie, w których nastąpiły zmiany społeczne, gospodarcze, kulturowe. ↳ Cesarstwo wschodniorzymskie przetrwało i panowali tam władcy, którzy uważali się za cesarzy rzymskich (aż do upadku państwa w 1453 r.). Podsumowanie → W 476 r. n.e. upadło cesarstwo zachodniorzymskie, natomiast część wschodnia istniała aż do 1453 r. ↳ Najważniejsze przyczyny upadku cesarstwa zachodniorzymskiego to wielka wędrówka ludów, coraz słabsza armia i władza cesarska, a także kryzys ekonomiczny. ↳ W 476 r. n.e. germański wódz Odoaker obalił cesarza Romulusa Augustulusa. Wydarzenie to jest uznawane za symboliczny koniec starożytności i początek średniowiecza.