Konsekwencje rokoszu i abdykacja Jana Kazimierza
Rokosz Lubomirskiego zakończył się bitwą pod Mątwami w 1666 roku, w której rokoszanie pokonali wojska królewskie. Ogrom strat skłonił obie strony do ustępstw i pojednania. Król przyznał amnestię rokoszanom i zrezygnował z planów elekcji vivente rege.
Quote: "Lubomirski ukorzył się przed władcą, dzięki czemu zdjęto z niego nałożony wcześniej wyrok."
W 1668 roku Jan Kazimierz abdykował, co rozpoczęło okres walki o tron polski. Wśród kandydatów znaleźli się m.in. Filip Wilhelm, Karol Lotaryński i car Aleksy.
Definition: Elekcja viritim - wybór króla przez ogół szlachty
Ostatecznie na króla wybrano Michała Korybuta Wiśniowieckiego, co spotkało się z niezadowoleniem części magnaterii. Malkontenci, do których należał marszałek Jan Sobieski, zaczęli przygotowywać plan detronizacji króla.
Highlight: Konflikt króla z opozycją magnacką znacząco osłabiał pozycję Rzeczypospolitej
Michał Korybut Wiśniowiecki ożenił się z Habsburżanką Eleonorą, co było powodem kolejnego konfliktu w państwie. W tym czasie Rzeczpospolita stanęła w obliczu nowego zagrożenia.
Vocabulary: Malkontenci - niezadowoleni, opozycjoniści
W 1672 roku rozpoczął się konflikt Polski z Imperium Osmańskim. Wojska polskie zostały szybko pokonane na Ukrainie, a największa polska twierdza w Kamieńcu Podolskim została oblężona. Wojna zakończyła się klęską Polaków, którzy musieli zawrzeć pokój w Buczaczu, oddając Turcji całe Podole.
Highlight: Utrata Podola była znaczącym ciosem dla Rzeczypospolitej i pokazała jej słabość militarną