Przedmioty

Przedmioty

Więcej

wojny grecko-perskie i wojna peloponeska

8.05.2022

21627

1797

Udostępnij

Zapisz

Pobierz


Wojny grecko-perskie
i wojna peloponeska
Przyczyny wojen grecko-perskich
Do przyczyn wojen grecko perskich zalicza się:
ekspansję państwa pe
Wojny grecko-perskie
i wojna peloponeska
Przyczyny wojen grecko-perskich
Do przyczyn wojen grecko perskich zalicza się:
ekspansję państwa pe
Wojny grecko-perskie
i wojna peloponeska
Przyczyny wojen grecko-perskich
Do przyczyn wojen grecko perskich zalicza się:
ekspansję państwa pe

Wojny grecko-perskie i wojna peloponeska Przyczyny wojen grecko-perskich Do przyczyn wojen grecko perskich zalicza się: ekspansję państwa perskiego - ich imperium rozciągało się od Azji Mniejszej po dolinę Indusu na wschodzie i Egipt na południu, antyperskie powstanie Greków z Azji Mniejszej (499-494 p.n.e.) - Persowie zajęli greckie poleis w tym regionie i ingerowali w wewnętrzne sprawy Hellenów. Spowodowało to wybuch buntu i wysłanie pomocy powstańcom przez Ateny i Eretrię. 0 IMPERIUM PERSKIE Morze Śródziemne 500 km imperium perskie na początku V w. p.n.e. Morze Arabskie Przebieg wojen grecko-perskich Wojny grecko-perskie łoczyły się za panowania kilku perskich władców - rozpoczął je Dariusz. LW 490 r. p.n.e. doszło do następujących działań militarnych: Eretria została zajęta przez Persów w wyniku zdrady, Persowie i Ateńczycy stoczyli bitwę pod Maratonem, miejscowości oddalonej od Aten o 40 km, która zakończyła się zwycięstwem Greków dowodzonych przez Miltiadesa, według legendy wieść o wygranej do Aten przyniósł Filipiades (po wyczerpującym biegu i przekazaniu wiadomości miał umrzeć), Persom nie udało się zaatakować Aten, ponieważ wojska tej polis powróciły do miasta z pola bitwy. LW 480 r. p.n.e. rozpoczęła się kolejna kampania: perski władca Kserkses (syn Dariusza) wraz z armią przeprawił się do Europy, O oddziały greckie chciały zatrzymać Persów pod Termopilami, lecz w wyniku zdrady wróg obszedł pozycje Hellenów; w wąwozie termopilskim pozostał spartański król Leonidas z 300 Spartanami oraz oddziałami Tebańczyków i Tespijczyków, wszyscy Grecy zginęli, pod Salaminą rozegrała...

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.

Alternatywny zapis:

się bitwa morska - flota grecka pod wodzą Temistoklesa pokonała okręty perskie. LW 479 r. p.n.e. Grecy odnieśli sukces w dwóch kolejnych bitwach - pod Platejami i Mykale (bitwa morska). Działania wojenne toczyły się jeszcze przez wiele lat, ale głównie w Azji Mniejszej, na Cyprze i w Egipcie. LW 449 r. p.n.e. zawarto pokój z Persami. Hoplita był ciężkozbrojnym piechurem i stanowił podstawę armii greckich poleis. Walczył w szyku zwanym falangą. Skutki wojen grecko-perskich Konsekwencjami wojen grecko-perskich były: zahamowanie perskiej ekspansji, wzrost znaczenia ateńskiej polis, zapisanie się w kulturze europejskiej bohaterów spod Maratonu i Termopil. Wojna peloponeska Wojna peloponeska była konfliktem, który toczył się pomiędzy greckimi poleis w latach 431- 404 p.n.e. ↳ Przyczyny wojny peloponeskiej: w 478 r. p.n.e. założono Związek Morski - antyperski sojusz greckich poleis, któremu przewodziły Ateny: Ateńczycy nadzorowali związkowy skarbiec i byli dowódcami wspólnych wojsk, ateńska polis tłumita bunty wewnątrz Związku Morskiego, jakie przeciwko niej wybuchały, część pieniędzy ze związkowego skarbca trafiła na rozwój Aten, niektóre z poleis zaczęły szukać wsparcia w Sparcie. Przebieg wojny peloponeskiej: وما głównymi stronami konfliktu były: Ateny i Związek Morski dysponujące potężną flotą oraz Sparta i Związek Peloponeski z silniejszą armią lądową, ostatecznie wygrała Sparta – za otrzymane wsparcie od perskiego króla zbudowała flotę i pokonała Ateny. Skutki wojny peloponeskiej: wysokie straty materialne i ludzkie oraz kryzys moralności (przestano przestrzegać dawnych zwyczajów i praw), Sparta stała się hegemonem w Helladzie, lecz już po kilkudziesięciu latach przewagę zdobyły Teby, a ostatecznie w IV w. p.n.e. greckie poleis straciły niezależność w wyniku działań Macedonii.