Powstanie węgierskie w 1956 roku
Powstanie węgierskie w 1956 roku trwało od 23 października do 10 listopada. Jego przyczyną było domaganie się demokratyzacji na Węgrzech pod wpływem przemian w ZSRR i innych państwach bloku wschodniego.
Początek powstania miał miejsce 23 października 1956 roku, gdy zorganizowano manifestację pod pomnikiem Józefa Bema w Budapeszcie, popierającą przemiany demokratyczne w Polsce. Podczas manifestacji doszło do pierwszych starć z policją polityczną i wspierającymi ją wojskami sowieckimi, co doprowadziło do wyparcia Sowietów z miasta.
Po wyparciu jednostek sowieckich z Budapesztu, na czele węgierskiego rządu stanął Imre Nagy, działacz komunistyczny, ale również zwolennik przemian. Podczas swoich rządów Nagy rozpoczął wprowadzanie demokratycznych reform, ograniczył represje polityczne, stworzył nowy koalicyjny rząd, ogłosił decyzję o demokratyzacji kraju oraz wystąpieniu Węgier z Układu Warszawskiego.
Cytat: Imre Nagy powiedział: "Węgry muszą być krajem neutralnym, wolnym od obcych wpływów."
4 listopada 1956 roku nastąpiła interwencja wojsk sowieckich na Węgrzech, która mimo oporu mieszkańców zakończyła się zdobyciem Budapesztu i przejęciem kontroli nad krajem przez komunistów. W walkach zginęło około 2 tysiące Węgrów, a około 200 tysięcy uciekło z kraju. Imre Nagy początkowo schronił się w ambasadzie Jugosławii, ale został stamtąd podstępnie wywabiany, a następnie powieszony.
Highlight: Powstanie węgierskie w 1956 roku było jednym z najważniejszych wystąpień antykomunistycznych w bloku wschodnim, brutalnie stłumionym przez wojska sowieckie.