Zakon krzyżacki był jednym z najpotężniejszych zakonów rycerskich w średniowiecznej Europie, który wywarł ogromny wpływ na historię Polski i regionu bałtyckiego.
Państwo zakonu krzyżackiego powstało w XIII wieku, gdy książę Konrad Mazowiecki zaprosił zakon do Polski w celu pomocy w chrystianizacji Prusów. Początkowo niewielka obecność zakonu szybko przekształciła się w potężne państwo zakonne, które kontrolowało znaczne tereny Pomorza, Prus i wybrzeża Bałtyku. Zakon, znany z charakterystycznych białych płaszczy z czarnym krzyżem, łączył funkcje religijne z militarnymi, budując system zamków i twierdz, z których najbardziej znany jest Malbork - największa ceglana twierdza średniowiecznej Europy.
Kulminacyjnym momentem konfliktu między Polską a Zakonem krzyżackim była Bitwa pod Grunwaldem w 1410 roku. W tej największej bitwie średniowiecznej Europy starły się siły polsko-litewskie pod dowództwem króla Władysława Jagiełły z wojskami krzyżackimi pod wodzą wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena. Co przesądziło o zwycięstwie bitwy pod Grunwaldem? Kluczowa była doskonała strategia Jagiełły, wykorzystanie warunków terenowych oraz pozorowany odwrót wojsk litewskich, który wprowadził chaos w szeregach krzyżackich. Bitwa zakończyła się druzgocącą klęską zakonu, śmiercią wielkiego mistrza i początkiem upadku potęgi krzyżackiej. Warto zaznaczyć, że Zakon krzyżacki istnieje do dziś, choć w znacznie zmienionej formie - jako instytucja charytatywna z siedzibą w Wiedniu, zajmująca się głównie działalnością opiekuńczą i pomocową.