Przedmioty

Przedmioty

Więcej

Ziemie Polskie po Kongresie Wiedeńskim: Mapa i Notatka

Zobacz

Ziemie Polskie po Kongresie Wiedeńskim: Mapa i Notatka

Po Kongresie Wiedeńskim w 1815 roku nastąpiła znacząca reorganizacja ziem polskich, która wpłynęła na losy narodu polskiego przez kolejne dekady.

Królestwo Polskie, utworzone na mocy postanowień kongresu, znajdowało się pod berłem cara rosyjskiego Aleksandra I, który jednocześnie pełnił funkcję króla Polski. Królestwo otrzymało liberalną konstytucję, która gwarantowała szereg swobód obywatelskich, własny sejm, armię oraz administrację. Terytorium Królestwa Polskiego obejmowało znaczną część Księstwa Warszawskiego, jednak bez Poznańskiego (które przypadło Prusom jako Wielkie Księstwo Poznańskie) oraz Krakowa (który stał się Wolnym Miastem pod protektoratem trzech zaborców).

Postanowienia kongresu wiedeńskiego doprowadziły do nowego podziału ziem polskich. Oprócz Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Poznańskiego, Galicja pozostała przy Austrii, a Gdańsk wrócił do Prus. Ziemie polskie w latach 1815-30 funkcjonowały w ramach trzech różnych organizmów państwowych, jednak zachowały pewną autonomię. W Królestwie Polskim rozwijało się życie gospodarcze i kulturalne, powstały nowe fabryki i instytucje edukacyjne. Okres ten, mimo ograniczeń politycznych, charakteryzował się względną stabilizacją i rozwojem, który trwał do wybuchu powstania listopadowego w 1830 roku. Car Aleksander I początkowo prowadził politykę względnej liberalizacji, jednak z czasem zaczął ograniczać autonomię Królestwa, co przyczyniło się do wzrostu nastrojów niepodległościowych wśród Polaków.

11.11.2022

4294

Ziemie polskie po kongresie wiedeńskim
• Po upadku Napoleona (1815) car Aleksander I zabiegał o zaufanie Polaków. Chciał
on przyłączyć Księs

Zobacz

Sytuacja w zaborach pruskim i austriackim

Ziemie polskie w latach 1815-30 pod zaborem pruskim obejmowały Wielkie Księstwo Poznańskie i Pomorze Gdańskie. W Galicji, należącej do Austrii, mieszkali Polacy, Żydzi i Ukraińcy. Cesarz austriacki, obawiając się dążeń niepodległościowych poszczególnych narodów, nie przyznał Galicji autonomii.

Definition: Autonomia - prawo do samodzielnego rozstrzygania własnych spraw wewnętrznych przez daną społeczność lub terytorium w ramach większego organizmu państwowego.

Władze austriackie traktowały Galicję jako odległą i mało istotną prowincję, co skutkowało jej zacofaniem gospodarczym i biedą mieszkańców. Natomiast Rzeczpospolita Krakowska, będąca formalnie wolnym miastem pod opieką trzech zaborców, cieszyła się znaczną niezależnością. W Krakowie funkcjonował uniwersytet, językiem urzędowym był polski, a życie narodowe rozwijało się pomyślnie.

Example: Rzeczpospolita Krakowska jako przykład względnie niezależnego tworu państwowego na ziemiach polskich po kongresie wiedeńskim.

Konstytucja Królestwa Polskiego określała ustrój i funkcjonowanie tego państwa:

  1. Królestwo było połączone z Rosją przez wspólnego władcę i wspólną politykę zagraniczną.
  2. Król sprawował najwyższą władzę, decydując o kluczowych sprawach państwowych.
  3. Parlament składał się z króla, sejmu i senatu, z decydującym głosem monarchy.
  4. Królestwo posiadało własny rząd, skarb i armię, a urzędy pełnili głównie Polacy.
  5. Konstytucja gwarantowała nietykalność osobistą, swobodę wyznania, wolność druku i język polski jako urzędowy.

Quote: "Królestwo posiadało własny rząd, skarb, armię. Urzędy pełnili Polacy (z wyjątkami). Króla zastępował polski namiestnik."

Ziemie polskie po kongresie wiedeńskim
• Po upadku Napoleona (1815) car Aleksander I zabiegał o zaufanie Polaków. Chciał
on przyłączyć Księs

Zobacz

Sytuacja w zaborze pruskim i na Śląsku

Ziemie polskie w latach 1815-48 pod zaborem pruskim charakteryzowały się zróżnicowanym statusem i warunkami życia. Wielkie Księstwo Poznańskie cieszyło się ograniczoną autonomią. Rządy sprawował polski namiestnik, a językami urzędowymi były polski i niemiecki. Jednakże rozwój gospodarczy regionu był znacznie ograniczony - przemysł i rolnictwo pozostawały na niskim poziomie, a większość chłopów żyła w biedzie.

Highlight: Wielkie Księstwo Poznańskie miało ograniczoną autonomię, ale borykało się z problemami gospodarczymi.

Pomorze Gdańskie nie posiadało żadnej autonomii. Władze pruskie traktowały je jako integralną część swojego państwa, a jedynym językiem urzędowym był niemiecki. Ta polityka miała na celu szybką integrację tych ziem z Prusami i osłabienie polskiej tożsamości narodowej.

Śląsk, choć formalnie nie był częścią zaboru pruskiego, zamieszkiwany był w jednej trzeciej przez Polaków. Prusy uważały go za integralną część swojego państwa, co prowadziło do intensywnej germanizacji ludności polskiej.

Vocabulary: Germanizacja - proces narzucania języka niemieckiego i kultury niemieckiej ludności nieposługującej się tym językiem, często prowadzony przez władze państwowe.

Ustrój Królestwa Polskiego w latach 1815-30 był oparty na konstytucji nadanej przez cara Aleksandra I. Mimo formalnych gwarancji autonomii i praw obywatelskich, w praktyce władze rosyjskie często łamały te postanowienia, dążąc do ograniczenia polskiej niezależności.

Example: Przykładem ograniczania autonomii Królestwa Polskiego było niespełnienie obietnicy cara o przyłączeniu tzw. ziem zabranych (wschodnich terenów dawnej Rzeczypospolitej) do Królestwa.

Zmiany terytorialne po kongresie wiedeńskim na ziemiach polskich doprowadziły do powstania skomplikowanej mozaiki politycznej i administracyjnej. Każdy z zaborców prowadził własną politykę wobec podległych mu terytoriów, co miało znaczący wpływ na życie Polaków w poszczególnych regionach.

Quote: "Prusy uważały je za integralną część swojego państwa. Polacy na Śląsku byli podlegli germanizacji."

Podsumowując, ziemie polskie po kongresie wiedeńskim znalazły się w trudnej sytuacji politycznej i gospodarczej. Mimo pewnych form autonomii w niektórych regionach, Polacy musieli stawiać czoła polityce zaborców dążącej do osłabienia ich tożsamości narodowej i ograniczenia niezależności.

Ziemie polskie po kongresie wiedeńskim
• Po upadku Napoleona (1815) car Aleksander I zabiegał o zaufanie Polaków. Chciał
on przyłączyć Księs

Zobacz

Postanowienia kongresu wiedeńskiego w sprawie Polski

Kongres wiedeński w 1815 roku dokonał nowego podziału ziem polskich po upadku Napoleona. Car Aleksander I dążył do przyłączenia Księstwa Warszawskiego do Rosji i przekształcenia go w Królestwo Polskie. Podział Polski okazał się jednym z najtrudniejszych zadań kongresu, gdyż Prusy i Austria również rościły sobie prawa do ziem polskich.

Highlight: Główne postanowienia kongresu wiedeńskiego dotyczące ziem polskich:

  1. Większość Księstwa Warszawskiego przypadła Rosji.
  2. Prusy otrzymały departamenty poznański i bydgoski, tworząc Wielkie Księstwo Poznańskie.
  3. Wolne Miasto Gdańsk włączono do Prus.
  4. Kraków ogłoszono wolnym miastem pod opieką zaborców.
  5. Tereny przyznane Rosji miały być związane konstytucją, zapewniając carowi wieczne panowanie.

Z ziem przyznanych Rosji, car Aleksander I utworzył w 1815 roku Królestwo Polskie, zwane też Królestwem Kongresowym, o powierzchni 128,5 tysięcy km2.

Vocabulary: Królestwo Kongresowe - oficjalna nazwa Królestwa Polskiego utworzonego na mocy postanowień kongresu wiedeńskiego, podkreślająca jego związek z decyzjami kongresu.

Królestwo Polskie po kongresie wiedeńskim charakteryzowało się zarówno pozytywnymi, jak i negatywnymi aspektami:

  1. W sferze politycznej car łamał konstytucję.
  2. Obietnica przyłączenia ziem zabranych do Królestwa nie została spełniona.
  3. Gospodarkę wspierał Franciszek Drucki-Lubecki, który ściągał podatki i rozwijał przemysł.
  4. Powstała nowa grupa społeczna - inteligencja, składająca się z wykształconych profesjonalistów.
  5. Edukacja rozwijała się, choć nie wprowadzono obowiązku szkolnego. W 1816 roku powstał Uniwersytet Warszawski.
  6. Kultura kwitła, a jej przedstawicielami byli m.in. Fryderyk Chopin i Adam Mickiewicz.
Ziemie polskie po kongresie wiedeńskim
• Po upadku Napoleona (1815) car Aleksander I zabiegał o zaufanie Polaków. Chciał
on przyłączyć Księs

Zobacz

Ziemie polskie po kongresie wiedeńskim
• Po upadku Napoleona (1815) car Aleksander I zabiegał o zaufanie Polaków. Chciał
on przyłączyć Księs

Zobacz

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

4.9+

Średnia ocena aplikacji

15 M

Uczniowie korzystają z Knowunity

#1

W rankingach aplikacji edukacyjnych w 12 krajach

950 K+

Uczniowie, którzy przesłali notatki

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.

Ziemie Polskie po Kongresie Wiedeńskim: Mapa i Notatka

Po Kongresie Wiedeńskim w 1815 roku nastąpiła znacząca reorganizacja ziem polskich, która wpłynęła na losy narodu polskiego przez kolejne dekady.

Królestwo Polskie, utworzone na mocy postanowień kongresu, znajdowało się pod berłem cara rosyjskiego Aleksandra I, który jednocześnie pełnił funkcję króla Polski. Królestwo otrzymało liberalną konstytucję, która gwarantowała szereg swobód obywatelskich, własny sejm, armię oraz administrację. Terytorium Królestwa Polskiego obejmowało znaczną część Księstwa Warszawskiego, jednak bez Poznańskiego (które przypadło Prusom jako Wielkie Księstwo Poznańskie) oraz Krakowa (który stał się Wolnym Miastem pod protektoratem trzech zaborców).

Postanowienia kongresu wiedeńskiego doprowadziły do nowego podziału ziem polskich. Oprócz Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Poznańskiego, Galicja pozostała przy Austrii, a Gdańsk wrócił do Prus. Ziemie polskie w latach 1815-30 funkcjonowały w ramach trzech różnych organizmów państwowych, jednak zachowały pewną autonomię. W Królestwie Polskim rozwijało się życie gospodarcze i kulturalne, powstały nowe fabryki i instytucje edukacyjne. Okres ten, mimo ograniczeń politycznych, charakteryzował się względną stabilizacją i rozwojem, który trwał do wybuchu powstania listopadowego w 1830 roku. Car Aleksander I początkowo prowadził politykę względnej liberalizacji, jednak z czasem zaczął ograniczać autonomię Królestwa, co przyczyniło się do wzrostu nastrojów niepodległościowych wśród Polaków.

11.11.2022

4294

 

4/2

 

Historia

78

Ziemie polskie po kongresie wiedeńskim
• Po upadku Napoleona (1815) car Aleksander I zabiegał o zaufanie Polaków. Chciał
on przyłączyć Księs

Zarejestruj się, aby zobaczyć notatkę. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Popraw swoje oceny

Dołącz do milionów studentów

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

Sytuacja w zaborach pruskim i austriackim

Ziemie polskie w latach 1815-30 pod zaborem pruskim obejmowały Wielkie Księstwo Poznańskie i Pomorze Gdańskie. W Galicji, należącej do Austrii, mieszkali Polacy, Żydzi i Ukraińcy. Cesarz austriacki, obawiając się dążeń niepodległościowych poszczególnych narodów, nie przyznał Galicji autonomii.

Definition: Autonomia - prawo do samodzielnego rozstrzygania własnych spraw wewnętrznych przez daną społeczność lub terytorium w ramach większego organizmu państwowego.

Władze austriackie traktowały Galicję jako odległą i mało istotną prowincję, co skutkowało jej zacofaniem gospodarczym i biedą mieszkańców. Natomiast Rzeczpospolita Krakowska, będąca formalnie wolnym miastem pod opieką trzech zaborców, cieszyła się znaczną niezależnością. W Krakowie funkcjonował uniwersytet, językiem urzędowym był polski, a życie narodowe rozwijało się pomyślnie.

Example: Rzeczpospolita Krakowska jako przykład względnie niezależnego tworu państwowego na ziemiach polskich po kongresie wiedeńskim.

Konstytucja Królestwa Polskiego określała ustrój i funkcjonowanie tego państwa:

  1. Królestwo było połączone z Rosją przez wspólnego władcę i wspólną politykę zagraniczną.
  2. Król sprawował najwyższą władzę, decydując o kluczowych sprawach państwowych.
  3. Parlament składał się z króla, sejmu i senatu, z decydującym głosem monarchy.
  4. Królestwo posiadało własny rząd, skarb i armię, a urzędy pełnili głównie Polacy.
  5. Konstytucja gwarantowała nietykalność osobistą, swobodę wyznania, wolność druku i język polski jako urzędowy.

Quote: "Królestwo posiadało własny rząd, skarb, armię. Urzędy pełnili Polacy (z wyjątkami). Króla zastępował polski namiestnik."

Ziemie polskie po kongresie wiedeńskim
• Po upadku Napoleona (1815) car Aleksander I zabiegał o zaufanie Polaków. Chciał
on przyłączyć Księs

Zarejestruj się, aby zobaczyć notatkę. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Popraw swoje oceny

Dołącz do milionów studentów

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

Sytuacja w zaborze pruskim i na Śląsku

Ziemie polskie w latach 1815-48 pod zaborem pruskim charakteryzowały się zróżnicowanym statusem i warunkami życia. Wielkie Księstwo Poznańskie cieszyło się ograniczoną autonomią. Rządy sprawował polski namiestnik, a językami urzędowymi były polski i niemiecki. Jednakże rozwój gospodarczy regionu był znacznie ograniczony - przemysł i rolnictwo pozostawały na niskim poziomie, a większość chłopów żyła w biedzie.

Highlight: Wielkie Księstwo Poznańskie miało ograniczoną autonomię, ale borykało się z problemami gospodarczymi.

Pomorze Gdańskie nie posiadało żadnej autonomii. Władze pruskie traktowały je jako integralną część swojego państwa, a jedynym językiem urzędowym był niemiecki. Ta polityka miała na celu szybką integrację tych ziem z Prusami i osłabienie polskiej tożsamości narodowej.

Śląsk, choć formalnie nie był częścią zaboru pruskiego, zamieszkiwany był w jednej trzeciej przez Polaków. Prusy uważały go za integralną część swojego państwa, co prowadziło do intensywnej germanizacji ludności polskiej.

Vocabulary: Germanizacja - proces narzucania języka niemieckiego i kultury niemieckiej ludności nieposługującej się tym językiem, często prowadzony przez władze państwowe.

Ustrój Królestwa Polskiego w latach 1815-30 był oparty na konstytucji nadanej przez cara Aleksandra I. Mimo formalnych gwarancji autonomii i praw obywatelskich, w praktyce władze rosyjskie często łamały te postanowienia, dążąc do ograniczenia polskiej niezależności.

Example: Przykładem ograniczania autonomii Królestwa Polskiego było niespełnienie obietnicy cara o przyłączeniu tzw. ziem zabranych (wschodnich terenów dawnej Rzeczypospolitej) do Królestwa.

Zmiany terytorialne po kongresie wiedeńskim na ziemiach polskich doprowadziły do powstania skomplikowanej mozaiki politycznej i administracyjnej. Każdy z zaborców prowadził własną politykę wobec podległych mu terytoriów, co miało znaczący wpływ na życie Polaków w poszczególnych regionach.

Quote: "Prusy uważały je za integralną część swojego państwa. Polacy na Śląsku byli podlegli germanizacji."

Podsumowując, ziemie polskie po kongresie wiedeńskim znalazły się w trudnej sytuacji politycznej i gospodarczej. Mimo pewnych form autonomii w niektórych regionach, Polacy musieli stawiać czoła polityce zaborców dążącej do osłabienia ich tożsamości narodowej i ograniczenia niezależności.

Ziemie polskie po kongresie wiedeńskim
• Po upadku Napoleona (1815) car Aleksander I zabiegał o zaufanie Polaków. Chciał
on przyłączyć Księs

Zarejestruj się, aby zobaczyć notatkę. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Popraw swoje oceny

Dołącz do milionów studentów

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

Postanowienia kongresu wiedeńskiego w sprawie Polski

Kongres wiedeński w 1815 roku dokonał nowego podziału ziem polskich po upadku Napoleona. Car Aleksander I dążył do przyłączenia Księstwa Warszawskiego do Rosji i przekształcenia go w Królestwo Polskie. Podział Polski okazał się jednym z najtrudniejszych zadań kongresu, gdyż Prusy i Austria również rościły sobie prawa do ziem polskich.

Highlight: Główne postanowienia kongresu wiedeńskiego dotyczące ziem polskich:

  1. Większość Księstwa Warszawskiego przypadła Rosji.
  2. Prusy otrzymały departamenty poznański i bydgoski, tworząc Wielkie Księstwo Poznańskie.
  3. Wolne Miasto Gdańsk włączono do Prus.
  4. Kraków ogłoszono wolnym miastem pod opieką zaborców.
  5. Tereny przyznane Rosji miały być związane konstytucją, zapewniając carowi wieczne panowanie.

Z ziem przyznanych Rosji, car Aleksander I utworzył w 1815 roku Królestwo Polskie, zwane też Królestwem Kongresowym, o powierzchni 128,5 tysięcy km2.

Vocabulary: Królestwo Kongresowe - oficjalna nazwa Królestwa Polskiego utworzonego na mocy postanowień kongresu wiedeńskiego, podkreślająca jego związek z decyzjami kongresu.

Królestwo Polskie po kongresie wiedeńskim charakteryzowało się zarówno pozytywnymi, jak i negatywnymi aspektami:

  1. W sferze politycznej car łamał konstytucję.
  2. Obietnica przyłączenia ziem zabranych do Królestwa nie została spełniona.
  3. Gospodarkę wspierał Franciszek Drucki-Lubecki, który ściągał podatki i rozwijał przemysł.
  4. Powstała nowa grupa społeczna - inteligencja, składająca się z wykształconych profesjonalistów.
  5. Edukacja rozwijała się, choć nie wprowadzono obowiązku szkolnego. W 1816 roku powstał Uniwersytet Warszawski.
  6. Kultura kwitła, a jej przedstawicielami byli m.in. Fryderyk Chopin i Adam Mickiewicz.
Ziemie polskie po kongresie wiedeńskim
• Po upadku Napoleona (1815) car Aleksander I zabiegał o zaufanie Polaków. Chciał
on przyłączyć Księs

Zarejestruj się, aby zobaczyć notatkę. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Popraw swoje oceny

Dołącz do milionów studentów

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

Ziemie polskie po kongresie wiedeńskim
• Po upadku Napoleona (1815) car Aleksander I zabiegał o zaufanie Polaków. Chciał
on przyłączyć Księs

Zarejestruj się, aby zobaczyć notatkę. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Popraw swoje oceny

Dołącz do milionów studentów

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

4.9+

Średnia ocena aplikacji

15 M

Uczniowie korzystają z Knowunity

#1

W rankingach aplikacji edukacyjnych w 12 krajach

950 K+

Uczniowie, którzy przesłali notatki

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.