Polska Kultura i Nauka na Przełomie XIX i XX Wieku
Polski pozytywizm stanowił przełomowy okres w rozwoju kultury narodowej, zastępując romantyczne ideały pragmatycznym podejściem do rzeczywistości. Inteligencja szczególnie popierała założenia pracy organicznej i pracy u podstaw, dążąc do powszechnej oświaty i przełamania barier społecznych. W literaturze i publicystyce poruszano istotne problemy społeczne, w tym emancypację kobiet.
Definicja: Pozytywizm to nurt filozoficzno-społeczny propagujący racjonalne podejście do rzeczywistości, oparty na wiedzy empirycznej i praktycznym działaniu dla dobra społeczeństwa.
Historia odgrywała kluczową rolę w polskiej nauce i sztuce tego okresu. Henryk Sienkiewicz stworzył monumentalną Trylogię oraz powieść "Krzyżacy", za które został uhonorowany Nagrodą Nobla. Jan Matejko uwiecznił najważniejsze wydarzenia z dziejów Polski, w tym słynny "Hołd Pruski". Do grona wybitnych twórców malarstwa historycznego należeli również Juliusz i Wojciech Kossakowie oraz Artur Grottger ze swoim cyklem "Polonia i Lithuania".
W historiografii wykształciły się dwie główne szkoły interpretacji dziejów Polski: warszawska, upatrująca przyczyn upadku państwa w czynnikach zewnętrznych, oraz krakowska, wskazująca na wewnętrzne problemy, szczególnie związane z dominacją szlachty.