Przedmioty

Przedmioty

Więcej

Druga okupacja sowiecka w Polsce i opór społeczny w Polsce

10.12.2022

3817

245

Udostępnij

Zapisz

Pobierz


druga okupacja
sowiecka w Polsce i opór
społeczny w Polsce
sytuacja powojenna w Polsce
a. po wyparciu armii niemieckiej z ziem polskich na t
druga okupacja
sowiecka w Polsce i opór
społeczny w Polsce
sytuacja powojenna w Polsce
a. po wyparciu armii niemieckiej z ziem polskich na t

druga okupacja sowiecka w Polsce i opór społeczny w Polsce sytuacja powojenna w Polsce a. po wyparciu armii niemieckiej z ziem polskich na terytorium Polski stacjonowała silna ARMIA CZERWONA - tzw. druga okupacja sowiecka b. społeczeństwo polskie bezzwłocznie przystąpiło do odbudowy kraju ze zniszczeń wojennych c. powrót do normalności utrudniały: - społeczne skutki wojny, polegające na rozproszeniu tradycyjnych społeczności w wyniku, wymuszonych migracji, deportacji i przesiedleń - tocząca się walka o kształt polityczny powojennej Polski - zniszczona INFRASTRUKTURA d. naturalne dążenie do odbudowy kraju komuniści niejednokrotnie prezentowali w propagandzie jako wyraz poparcia dla wprowadzanych przez siebie zmian. rozbicie legalnejopozycji a. w związku z odmową legalizacji innych partii politycznych główną siłą polityczną, opozycyjną wobec PPR stało się utworzone przez STANISŁAWA MIKOŁAJCZYKA Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) b. władze komunistyczne zwalczały legalną opozycję przy pomocy kierowanego przez siebie aparatu władzy - np. tzw. szwadron śmierci Władysława Rypińskiego c. terror władz komunistycznych wobec PSL nasilił się w okresie referendum ludowego i wyborów do Sejmu Ustawodawczego d. po wyborach do Sejmu Ustawodawczego (19 I 1947 r.) władze komunistyczne: -doprowadziły do rozwiązania Polskiego Stronnictwa Ludowego - opuszczenia kraju przez STANISŁAWA MIKOŁAJCZYKA (udał się na emigrację do USA) sytuacja Polaków na Kresach Wschodnich Sytuacja Polaków na Kresach Wschodnich po zajęciu ich przez Armię Czerwoną: a. w 1944 r. oddziały Armii Krajowej uczestniczyły w akcji „Burza": b. walka zbrojna na Kresach Wschodnich trwała do końca lat 40-ych XX wieku c. Polacy mieszkający na Kresach...

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

4.9+

Średnia ocena aplikacji

13 M

Uczniowie korzystają z Knowunity

#1

W rankingach aplikacji edukacyjnych w 11 krajach

900 K+

Uczniowie, którzy przesłali notatki

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.

Alternatywny zapis:

Wschodnich ponieśli ogromne straty żołnierze niezłomni a. rozwiązanie Armii Krajowej przez LEOPOLDA OKULICKIEGO - 19 I 1945 r. b. utworzenie skadrowanej organizacji konspiracyjnej „Niepodległość" (Nie") - dowódcą AUGUST EMIL FIELDORF c. utworzenie Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj (DSZ) d. utworzenie we wrześniu 1945 r. Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość" („WIN") e. nasilające się represje wobec działaczy dawnego Polskiego Państwa Podziemnego przyczyniły się do odnowienia działalności konspiracyjnej o charakterze wojskowym f. działalność Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) g. żołnierze Wyklęci: - Danuta Siedzikówna „Inka" - Witold Pilecki ,,Witold" -Łukasz Ciepliński „Pług" - mjr Zygmunt Szendzielarz Łupaszka" - por. Jan Borysiewicz „Krysia" -st. sierż. Mieczysław Dziemieszkiewicz „Rój" schyłek niepodległości konspiracji a. ogłoszenie AMNESTII w lutym 1947 r. b. komunistyczny aparat bezpieczeństwa organizował obławy na żołnierzy podziemia c. podziemie niepodległościowe w liczbach - w formacjach zbrojnego podziemia niepodległościowego walczyło łącznie 120-180 tys. ludzi - 8 tys. żołnierzy podziemia poległo w walce - na ponad 2,5 tys. osób wykonano wyroki śmierci -80 tys. trafiło do więzień - w więzieniach w wyniku torturi nieludzkiego traktowania zmarło 20 tys.