"Antygona" to jedna z najważniejszych tragedii Sofoklesa, która porusza uniwersalne tematy konfliktu między prawem boskim a ludzkim.
Antygona streszczenie koncentruje się na historii córki Edypa, która sprzeciwia się rozkazom króla Teb, Kreona. Po śmierci braci Antygony - Polinejkesa i Eteoklesa - Kreon wydaje zakaz pochowania pierwszego z nich, uznając go za zdrajcę. Antygona wbrew zakazowi postanawia pochować brata, kierując się prawem boskim i miłością siostrzaną. Za ten czyn zostaje skazana na śmierć poprzez zamurowanie w grobowcu.
Tragedia rozwija się gdy syn Kreona, Hajmon, zakochany w Antygonie, próbuje przekonać ojca do zmiany decyzji. Wieszcz Tejrezjasz ostrzega władcę przed konsekwencjami jego uporu. Na czym polega tragiczne rozpoznanie sytuacji przez Kreona? Król zbyt późno zdaje sobie sprawę ze swojego błędu - gdy dociera do grobowca, Antygona już nie żyje, a Hajmon popełnia samobójstwo na jego oczach. Wkrótce potem życie odbiera sobie również żona Kreona, Eurydyka. Antygona motywy obejmują konflikt między prawem boskim a państwowym, miłość rodzinną, honor, obowiązek moralny oraz hybris (pychę) władcy. W utworze pojawiają się także wątki dotyczące władzy, sprawiedliwości i odpowiedzialności za podejmowane decyzje.
Antygona charakterystyka postaci ukazuje główną bohaterkę jako osobę bezkompromisową, kierującą się wartościami moralnymi i religijnymi. Kreon natomiast reprezentuje władzę państwową i racjonalne podejście do rządzenia, które ostatecznie prowadzi do tragicznych konsekwencji. Antygona opracowanie często podkreśla uniwersalność konfliktu przedstawionego w dramacie, który pozostaje aktualny również we współczesnym świecie.