Streszczenie "Dies irae" Jana Kasprowicza
Dies irae Jana Kasprowicza to poemat ekspresjonistyczny, którego tytuł oznacza "dzień gniewu". Utwór przedstawia dzień sądu ostatecznego i zagłady świata, tworząc niepokojący, mroczny i pełen grozy nastrój. W pierwszej części podmiotem lirycznym jest zbiorowość ludzi stających przed sądem, co widać w formie wypowiedzi, np. "któż się zlituje nad nami?".
W dalszej części głos przejmuje Adam, odwołując się do pobytu w raju i wygnania. Przedstawia on Ewę jako przyczynę trudnej sytuacji ludzkości. Bóg w utworze jest ukazany jako nieugięty i bezlitosny, nie reagujący na błagania ludzi. Adam zarzuca mu okrucieństwo i oskarża o stworzenie grzechu i zła na świecie.
Highlight: Prometeizm Adama przejawia się w buncie przeciwko obojętności Boga wobec ludzkiego cierpienia. Wyraża on w ten sposób swoją miłość i współczucie dla ludzkości.
Środki stylistyczne w "Dies irae" obejmują liczne wykrzyknienia podkreślające emocjonalny ton wypowiedzi Adama. Ważnym elementem jest też personifikacja "Konieczności", zapisanej wielką literą, co sugeruje, że apokaliptyczne wydarzenia są nieuchronne i wpisane w porządek świata.
Przykład: Motywy zaczerpnięte z Apokalipsy św. Jana obecne w utworze to trąby, sąd ostateczny, gniew Pana i zagłada świata.
Poemat Kasprowicza prezentuje pesymistyczną koncepcję człowieka stojącego w obliczu nieuchronnej zagłady, jednocześnie ukazując heroiczny sprzeciw wobec boskiego porządku.