Antyk to okres w historii kultury europejskiej obejmujący starożytną Grecję i Rzym, który ukształtował fundamenty naszej cywilizacji.
Antyk ramy czasowe obejmują okres od około VIII wieku p.n.e. do V wieku n.e. W tym czasie powstały najważniejsze dzieła literatury, sztuki i filozofii, które do dziś stanowią wzorzec kulturowy. Cechy antyku w punktach to przede wszystkim: racjonalizm, humanizm, harmonia, umiar oraz kult piękna. Literatura antyczna opierała się głównie na mitach, które pełniły różnorodne funkcje społeczne i kulturowe.
Funkcje mitów były wielorakie - od funkcji światopoglądowej (wyjaśnianie zjawisk przyrodniczych i pochodzenia świata) po funkcję sakralną (związaną z kultem religijnym). Bogowie greccy i ich atrybuty stanowili centrum wierzeń antycznych. Najważniejsi to Zeus (władca bogów), Posejdon (bóg mórz), Hades (rzymski odpowiednik Pluton) - władca podziemi. Bogowie rzymscy i ich atrybuty często pokrywały się z greckimi, choć nosili inne imiona - Jupiter (Zeus), Neptun (Posejdon), Mars (Ares). Tematyka mitów obejmowała historie o powstaniu świata (kosmogoniczne), o bogach (teogoniczne), o herosach (heroiczne) oraz opowieści wyjaśniające różne zjawiska (ajtiologiczne). Rodzaje mitów greckich można podzielić według ich funkcji i treści, ale wszystkie charakteryzują się obecnością elementów nadprzyrodzonych, alegorycznością i uniwersalnym przesłaniem. Antyk najważniejsze informacje do matury powinny uwzględniać znajomość najważniejszych mitów, ich funkcji oraz wpływu na późniejszą kulturę europejską.