Strona 4: Pozostali bohaterowie i główne problemy powieści
W "Ludziach bezdomnych" Żeromski przedstawia szereg postaci drugoplanowych, które wzbogacają obraz społeczeństwa i pogłębiają problematykę utworu.
Leszczykowski, kupiec wspierający młode talenty, symbolizuje pozytywistyczne ideały pracy organicznej. Jako były powstaniec, reprezentuje pokolenie, które musiało odnaleźć się w nowej rzeczywistości po klęsce powstania.
Doktor Węglichowski, naczelny dyrektor uzdrowiska w Cisach, to przykład idealisty, który z czasem dostosował się do systemu. Jego postać kontrastuje z bezkompromisową postawą Judyma.
Highlight: Postacie drugoplanowe w "Ludziach bezdomnych" służą jako tło dla moralnych wyborów głównego bohatera, Tomasza Judyma.
Niewadzka, bogata wdowa po założycielu uzdrowiska, oraz Jan Bogusław Krzywosąd Chobrzański, administrator zakładu, reprezentują warstwę społeczną, która osiągnęła stabilizację materialną, ale straciła dawne ideały.
Najważniejsze problemy poruszane w powieści to idealizm i jego zderzenie z rzeczywistością. Judym, główny bohater, czuje potrzebę spłacenia "długu społecznego" poprzez poświęcenie się dla dobra innych.
Quote: "Decyduje się też na rezygnację z własnego szczęścia." - to kluczowe stwierdzenie charakteryzujące postawę Tomasza Judyma.
Symbolem jego wyboru jest obraz rozdartej sosny pojawiający się w ostatniej scenie, podkreślający samotność i bezkompromisowość bohatera w dążeniu do realizacji swoich ideałów.