Ramy czasowe i filozofia Młodej Polski
Ramy czasowe modernizmu w Polsce obejmują okres od 1890 roku do 1918 roku. Początek epoki wyznaczają debiuty młodych artystów, takich jak Kazimierz Przerwa-Tetmajer, a koniec zbiega się z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.
Młoda polska - ramy czasowe europa są nieco szersze i obejmują okres od 1857 roku (wydanie "Kwiatów zła" Charlesa Baudelaire'a) do lat 60. XX wieku.
Filozofia Młodej Polski charakteryzowała się zwrotem w stronę pozanaukowych i pozarozumowych teorii poznania. Popularnością cieszyła się metafizyka, czyli rozważania o zjawiskach niedostępnych zmysłom i poznaniu rozumowemu. Najważniejsze koncepcje filozoficzne epoki stworzyli:
- Arthur Schopenhauer - twórca koncepcji pesymistycznej
- Friedrich Nietzsche - twórca koncepcji nadczłowieka
- Henri Bergson - postulujący intuicję jako narzędzie poznania świata
- Stanisław Przybyszewski - przedstawiciel polskiego dekadentyzmu
Filozofia Schopenhauera (schopenhaueryzm) zakładała, że życie człowieka jest pozbawione sensu i jest pasmem cierpień. Człowiek pragnie szczęścia, ale nigdy go nie osiągnie. Ból może uśmierzyć jedynie osiągnięcie stanu nirwany, sztuka lub natura.
Bergsonizm postulował, że świat i człowiek podlegają prawom nieustannego rozwoju, a rzeczywistość jest różnorodna, zmienna i twórcza. Bergson uważał intuicję za najlepszy środek poznania.
Definicja: Neoromantyzm definicja młoda polska to nurt w literaturze i sztuce przełomu XIX i XX wieku, charakteryzujący się powrotem do ideałów romantycznych, takich jak indywidualizm, mistycyzm i patriotyzm, przy jednoczesnym uwzględnieniu nowych prądów filozoficznych i artystycznych epoki.
Vocabulary: Dekadentyzm - postawa akcentująca pesymistyczny charakter ludzkiej egzystencji, charakteryzująca się biernością, rezygnacją i brakiem sił do walki z bólem istnienia.