Przedmioty

Przedmioty

Więcej

pan tadeusz

2.11.2022

1326

70

Udostępnij

Zapisz

Pobierz


pełny tytuł
"Pan Tadeusz, czyli ostatni zajazd na Litwie. Historia szlachecka z roku
1811 i 1812, we dwunastu księgach wierszem"
informacje
pełny tytuł
"Pan Tadeusz, czyli ostatni zajazd na Litwie. Historia szlachecka z roku
1811 i 1812, we dwunastu księgach wierszem"
informacje

pełny tytuł "Pan Tadeusz, czyli ostatni zajazd na Litwie. Historia szlachecka z roku 1811 i 1812, we dwunastu księgach wierszem" informacje ogólne Epoka - romantyzm Gatunek - epopeja czas i miejsce akcji Czas: ● 5 dni lata 1811 roku; • 1 dzień wiosny 1812 roku. Miejsce: Soplicowo. Soplicowie ● Pan Tadeusz Adam Mickiewicz ● ● ● ● Tadeusz Soplica: jeden z głównych bohaterów. Po śmierci matki wychowuje go brat Jacka Soplicy - Sędzia. Ożenił się z Zosią. Tadeusz to wysoki, przystojny mężczyzna o jasnych oczach i ciemnych włosach, jest młodym patriotą, który szanuje tradycje i obyczaje kraju. Jacek Soplica: brat Sędziego, właściciel dworu w Soplicowie. Miał bardzo duże poważanie wśród ludzi i wysoką pozycję w swojej rodzinie. Początkowo podawał się za zakonnika, którego zwano Robakiem, dopiero na łożu śmierci wyznał prawdę o sobie. Sędzia: opiekun Tadeusza i Zosi, jest patriotą głoszącym mądrości życiowe, żyje w zgodzie z naturą. Jest człowiekiem o bardzo gościnnym usposobieniu, pragnie wychowywać młodzież w duchu polskiej tradycji. Telimena: młoda, piękna kobieta, bardzo zgrabna, wysoka i niezwykle urodziwa. Lubi zwracać uwagę mężczyzn, próbuje uwieść młodego Tadeusza. Wojski: wywodził się z rodu Hreczechów, był to dość cichy człowiek, specjalizował się w polowaniach. Nie chciał brać udziału w sporze między Rejentem a Asesorem. Bywał niegdyś z urzędu opiekunem żon i dzieci. Horeszkowie Zosia: młoda dziewczyna o wysmukłej postaci, łabędziej szyi i lokowanych włosach. Podopieczna Telimeny, wybranka Tadeusza. Zosia wychowywała się w Petersburgu, a od dwóch lat przebywa w Soplicowie. Ma 14 lat. ● ● plan wydarzeń Przyjazd Tadeusz...

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

4.9+

Średnia ocena aplikacji

13 M

Uczniowie korzystają z Knowunity

#1

W rankingach aplikacji edukacyjnych w 11 krajach

900 K+

Uczniowie, którzy przesłali notatki

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.

Alternatywny zapis:

do Soplicowa. Flirt z Telimeną. ● ● Opowieść Gerwazego o historii zamku Horeszków. Rozrywki gości i domowników Soplicowa: polowanie, grzybobranie. Zauroczenie Tadeusza Zosią. Polowanie na niedźwiedzia, Tadeusz i Hrabia w niebezpieczeństwie, triumfalny koncert Wojskiego na rogu. • Odnowienie dawnego sporu między rodami- kłótnia Hrabiego z Sędzią. Gerwazy w zaściankach Dobrzyńskich- namowy do zajazdu na Soplicowo. ● ● • Miłosne perypetie Tadeusza i Telimeny. · • Zajazd Gerwazego, Hrabiego i Dobrzyńskich na Soplicowo. Rosjanie w Soplicowie- aresztowanie szlachty z Dobrzyna. Bitwa, Jacek na łożu śmierci. . ● ● Hrabia: daleki krewny Horeszki, uwielbia otoczenie kobiet. Ma niezwykłą wyobraźnię. Jest oryginalny pod względem zachowania i stroju. Jego wadami są uległość wobec obcych wzorców i ● przesadna sentymentalność. Gerwazy Rębajło: wierny sługa Horeszki. Na dworze swego pana pełnił funkcje klucznika. Jest to wysoki, silny mężczyzna. Nigdy nie rozstaje się ze swoją szablą, którą zwie swym Scyzorykiem. ● Spowiedź Jacka Soplicy. Wojsko polskie w Soplicowie. Rehabilitacja Jacka.