Przedmioty

Przedmioty

Spółka

Pieśń Świętojańska o Sobótce

25.09.2022

1079

46

Udostępnij

Zapisz

Pobierz


PIEŚŃ ŚWIĘTOJAŃSKA O SOBÓTCE
SOBÓTKA
- W tytule pieśni Jan Kochanowski nawiązuje do ludowego święta obchodzonego w nocy poprzedzającej dzień

Zarejestruj się

Zarejestruj się, aby uzyskać nieograniczony dostęp do tysięcy notatek. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Dołącz do milionów studentów

Popraw swoje oceny

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

PIEŚŃ ŚWIĘTOJAŃSKA O SOBÓTCE SOBÓTKA - W tytule pieśni Jan Kochanowski nawiązuje do ludowego święta obchodzonego w nocy poprzedzającej dzień świętego Jana - tradycja ludowego obrzędu sięga czasów początków państwowości - Dawniej wierzono, że czas letniego przesilenia to okres działania negatywnych, nieczystych sił, zmaganie się dobrego ze złym. Dlatego podejmowano różnego rodzaju praktyki, by siłom tym zapobiec. Tradycja sobótek sięga początków polskiej państwowości i gdzieniegdzie jest żywa do dziś; choć, co nie ulega wątpliwości, podlega licznym przemianom. . BUDOWA UTWORU ,,Pieśń Świętojańska o Sobótce" to w zasadzie nie jedna a cykl pieśni wydanych już po śmierci poety, a napisanych w czarnoleskim okresie życia mistrza. Cykl składa się z wystąpień 12 panien, które w swoich przemowach podejmują różne tematy związane z wiejskim życiem. Mówią między innymi o potrzebie świętowania po zakończonej pracy, o pochwale tańca, życiu pasterzy i oczywiście o miłości. Budowa pieśni z cyklu "Pieśni świętojańskich" jest regularna. Czterowersowe strofy o rymach parzystych i równa liczba sylab (8) budują rytm wiersza. Taka rytmiczność sprawia, iż utwór znakomicie nadaje się do śpiewania. JAKA JEST WIEŚ KOCHANOWSKIEGO? - Praca jest ważnym elementem życia. Ale trudy wiejskiego żywota wynagradza czas zabawy, wspólnego biesiadowania. Owe rozrywki nie są wyszukane, lecz dają człowiekowi wiele radości. - Człowiek żyje tu w harmonii z przyrodą a rytm życia wyznaczają pory roku i pory dnia. - Pożywienie...

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.

Alternatywny zapis:

z pracy własnych rąk - to gwarancja zadowolenia. Poczucie niezależności, sensowność wykonywanej pracy, zgodna współpraca, czyste sumienie wynikające z uczciwych zachowań- oto przepis na bycie szczęśliwym. - Mieszkańcy wsi żyją uczciwie i pobożnie, szanują tradycję a członkowie rodzin współpracują ze sobą. - Hojna przyroda jest żywicielką a jednocześnie sprawia, że życie płynie tu przyjemnie. - Życie wiejskie uczy skromności, pokory i wyrabia cnoty. - Wieś Kochanowskiego to arkadyjska kraina szczęścia. - To miejsce zapewniające sielskie bytowanie w otoczeniu natury. TREŚĆ W pieśni został przedstawiony obraz wsi. Życie na wsi jest bezpieczniejsze niż życie dworzanina czy żeglarza. Wieś daje pożywienie, gospodyni nie musi się martwić o jedzenie dla swojej rodziny. Dzieci i młodzież uczą się szacunku dla starszych. PROBLEMATYKA Pieśń świętojańska o sobótce jest sielanką konwencjonalną, wieś w nie ukazana została w sposób sielankowy, widziana jest oczami szlachcica-ziemianina. Pełnię szczęścia i spokoju można jedynie osiągnąć na wsi, pracując na własnym gospodarstwie. Inne zawody, takie jak: służba dworska, wojskowa nie gwarantują ani spokoju, ani bezpieczeństwa życie na wsi uczy godności, cnoty, poprzestawania ma małym czyli ,,mierności". Na wsi można też wypocząć, jest czas nie tylko na pracę, ale i na zabawę, na zacieśnianie związków rodzinnych. Pieśń Panny XII jest zachwytem nad urokami życia ziemiańskiego, podobny obraz wsi można odnaleźć w żywocie człowieka poćciwego Mikołaja Reja.