Postacie i ich pierwowzory w "Weselu" - Wieś
W "Weselu" Wyspiański przedstawia również bohaterów wywodzących się ze środowiska wiejskiego, których pierwowzory można odnaleźć wśród mieszkańców Bronowic:
Panna Młoda, wzorowana na Jadwidze Mikołajczykównie, która wyszła za mąż za Lucjana Rydla, przedstawiciela inteligencji.
Highlight: Małżeństwo Jadwigi Mikołajczykówny z Lucjanem Rydlem symbolizuje próbę połączenia dwóch światów: wsi i inteligencji.
Gospodyni, której pierwowzorem była Anna Tetmajer zdomuMikołajczyk, żona Włodzimierza Tetmajera.
Gospodarz, wzorowany na Tadeuszu Tetmajerze, inteligencie, który po ślubie z Anną zamieszkał na wsi. Był on malarzem i przyrodnim bratem Kazimierza Przerwy-Tetmajera.
Vocabulary: Inteligent - osoba wykształcona, należąca do warstwy społecznej zajmującej się pracą umysłową.
Żyd, którego pierwowzorem był Herman Singer, miejscowy karczmarz.
Rachela, wzorowana na Józefie Pepie Singer, córce Hermana.
Marysia, inspirowana postacią Marii Susuł Mikołajczyk, siostry Anny i Jadwigi. Była ona zaręczona z malarzem Ludwikiem de Laveaux, który jednak zmarł młodo. Ostatecznie Marysia poślubiła Wojtka.
Quote: "A to Polska właśnie" - słynne słowa z "Wesela", które stały się komentarzem do sytuacji społeczno-politycznej kraju.
Bohaterowie "Wesela" stanowią przekrój polskiego społeczeństwa końca XIX wieku, ukazując złożone relacje między wsią a inteligencją oraz problemy narodowe i społeczne epoki. Wyspiański, tworząc postacie na podstawie rzeczywistych osób, nadał dramatowi autentyzm i głębię psychologiczną, co przyczyniło się do jego wielkiego sukcesu i trwałego miejsca w kanonie polskiej literatury.