Wprowadzenie do średniowiecza
Średniowiecze to epoka w historii Europy, która rozpoczęła się upadkiem Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku. Nazwa tej epoki pochodzi od łacińskiego terminu "media aetas", oznaczającego "wieki średnie". Koniec średniowiecza jest różnie datowany, najczęściej wskazuje się na wynalezienie druku przez Gutenberga w 1456 roku lub odkrycie Ameryki przez Kolumba w 1492 roku. W Polsce epoka ta rozpoczęła się później, wraz z chrztem Mieszka I w X wieku.
Highlight: Średniowiecze w Europie trwało od 476 roku (upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego) do XV-XVI wieku, a w Polsce rozpoczęło się w X wieku.
Epoka ta charakteryzowała się uniwersalizmem opartym na wspólnej religii chrześcijańskiej oraz władzy kościelnej (papież) i świeckiej (cesarz). Symbolami średniowiecza były krzyż i miecz, odzwierciedlające duchowy i świecki aspekt życia. Ważnymi postaciami kształtującymi filozofię tego okresu byli św. Tomasz z Akwinu i św. Augustyn.
Vocabulary: Uniwersalizm - idea wspólnoty kulturowej i religijnej w średniowiecznej Europie.
Ośrodkami kultury i nauki w średniowieczu były klasztory oraz dwory władców. W tym okresie powstały pierwsze szkoły i uniwersytety, m.in. w Krakowie, Padwie i Pradze. To również czas, gdy pojawiły się pierwsze utwory w języku polskim, takie jak "Bogurodzica", "Lament Świętokrzyski" i "Legenda o świętym Aleksym".
Example: Najstarsze polskie utwory literackie z okresu średniowiecza to "Bogurodzica", "Lament Świętokrzyski" i "Legenda o świętym Aleksym".