Wzorce osobowe i motywy literackie średniowiecza
Literatura średniowieczna prezentowała charakterystyczne wzorce osobowe, które odzwierciedlały ideały epoki. Święty asceta był wzorem wyrzeczenia się dóbr doczesnych, poświęcenia dla bliźnich i dążenia do zbawienia. Przykładem takiej postaci jest Święty Aleksy z "Legendy o św. Aleksym".
Rycerz uosabiał ideały odwagi, honoru i wierności. Był gotów poświęcić życie za wiarę, władcę i ojczyznę. Literackie przykłady to hrabia Roland z "Pieśni o Rolandzie" czy Tristan z "Dziejów Tristana i Izoldy".
Wzorzec władcy przedstawiał go jako mądrego i sprawiedliwego ojca narodu, pobożnego patriotę strzegącego suwerenności kraju. Takie cechy przypisywano Bolesławowi Chrobremu w "Kronice polskiej" i Karolowi Wielkiemu w "Pieśni o Rolandzie".
Dama serca, pochodząca z wyższych sfer, była idealizowana i platonicznie wielbiona, czego przykładem jest postać Izoldy w "Dziejach Tristana i Izoldy".
Highlight: Wzorce osobowe średniowiecza nie tylko kształtowały literaturę, ale również wpływały na rzeczywiste postawy i zachowania ludzi tej epoki.
Przykład: Literatura parenetyczna średniowiecza, prezentująca wzorce osobowe, miała na celu kształtowanie postaw moralnych i społecznych czytelników.