sokrates

19

Udostępnij

Zapisz

Zarejestruj się, aby zobaczyć zawartość. To nic nie kosztuje!

 Sokrates
SOKRATES był Ateńczykiem, żył w V
wieku p.n.e. Pochodził z biednej
rodziny, nie cenił bogactwa ani sławy,
chodził boso. Poświęcił
 Sokrates
SOKRATES był Ateńczykiem, żył w V
wieku p.n.e. Pochodził z biednej
rodziny, nie cenił bogactwa ani sławy,
chodził boso. Poświęcił

Sokrates SOKRATES był Ateńczykiem, żył w V wieku p.n.e. Pochodził z biednej rodziny, nie cenił bogactwa ani sławy, chodził boso. Poświęcił życie poszukiwaniu mądrości. Wzór filozofa Sokrates nie pisał dzieł filozoficznych, tylko rozmawiał. Wszystko, co o nim wiemy, pochodzi od paru ludzi, którzy go znali, zwłaszcza od jego ucznia Platona. Uwiecznił on Sokratesa w swoich dialogach - tekstach naśladujących żywą rozmowę. Jego entuzjazm dla Mistrza był tak wielki, że Sokrates dla wszystkich późniejszych pokoleń stał się wzorem filozofa, miłośnika mądrości, krytycznego wobec siebie poszukiwacza dobra. Postawa Sokratesa wobec śmierci Miesiąc czekał w więzieniu ateńskim na wykonanie krzywdzącego wyroku. Jego przyjaciele proponowali mu pomoc w ucieczce. Sokrates nie zgodził się Uznał, że skoro całe życie spędził w Atenach, akceptując ateńskie prawo, to musi się jemu podporządkować do końca. Jego moralna postawa w obliczu własnej śmierci była całkowicie zgodna z głoszonymi przez niego poglądami. Nie odstąpił od nich nawet w najtrudniejszych chwilach swego życia. Jeszcze w dniu, w którym wykonano na nim wyrok śmierci, rozmawiał w celi więziennej z przyjaciółmi, jak należy postępować, co jest dobrem, a co złem. Epistemologia Podejście Sokratesa do własnej wiedzy i przekonań streszcza przypisywane mu zdanie „Wiem, że nic nie wiem" znane również z zapisu łacińskiego (scio me nihil scire lub scio me nescire). Sokrates deklarował tym samym, że jest jedynie miłośnikiem mądrości (filozofem) i poszukiwaczem prawdy, i sam nie dysponuje wiedzą, której mógłby...

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.
Alternatywny zapis:

nauczać. Tym samym odróżniał się od sofistów, którzy uważali się (zdaniem Sokratesa bezpodstawnie) za znających prawdę i oferowali jej nauczanie. Sokrates stosował szereg metod nauczania, dyskusji i argumentacji, łącznie nazywanych metodą sokratyczną. Część z nich pochodziła od sofistów. Podobnie jak oni, filozof przechadzał się ulicami i dyskutował z przechodniami na tematy filozoficzne (np. czym jest dobro czy sprawiedliwość).