Pobierz z
Google Play
19
Udostępnij
Zapisz
Sokrates SOKRATES był Ateńczykiem, żył w V wieku p.n.e. Pochodził z biednej rodziny, nie cenił bogactwa ani sławy, chodził boso. Poświęcił życie poszukiwaniu mądrości. Wzór filozofa Sokrates nie pisał dzieł filozoficznych, tylko rozmawiał. Wszystko, co o nim wiemy, pochodzi od paru ludzi, którzy go znali, zwłaszcza od jego ucznia Platona. Uwiecznił on Sokratesa w swoich dialogach - tekstach naśladujących żywą rozmowę. Jego entuzjazm dla Mistrza był tak wielki, że Sokrates dla wszystkich późniejszych pokoleń stał się wzorem filozofa, miłośnika mądrości, krytycznego wobec siebie poszukiwacza dobra. Postawa Sokratesa wobec śmierci Miesiąc czekał w więzieniu ateńskim na wykonanie krzywdzącego wyroku. Jego przyjaciele proponowali mu pomoc w ucieczce. Sokrates nie zgodził się Uznał, że skoro całe życie spędził w Atenach, akceptując ateńskie prawo, to musi się jemu podporządkować do końca. Jego moralna postawa w obliczu własnej śmierci była całkowicie zgodna z głoszonymi przez niego poglądami. Nie odstąpił od nich nawet w najtrudniejszych chwilach swego życia. Jeszcze w dniu, w którym wykonano na nim wyrok śmierci, rozmawiał w celi więziennej z przyjaciółmi, jak należy postępować, co jest dobrem, a co złem. Epistemologia Podejście Sokratesa do własnej wiedzy i przekonań streszcza przypisywane mu zdanie „Wiem, że nic nie wiem" znane również z zapisu łacińskiego (scio me nihil scire lub scio me nescire). Sokrates deklarował tym samym, że jest jedynie miłośnikiem mądrości (filozofem) i poszukiwaczem prawdy, i sam nie dysponuje wiedzą, której mógłby...
Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.
Użytkownik iOS
Filip, użytkownik iOS
Zuzia, użytkownik iOS
nauczać. Tym samym odróżniał się od sofistów, którzy uważali się (zdaniem Sokratesa bezpodstawnie) za znających prawdę i oferowali jej nauczanie. Sokrates stosował szereg metod nauczania, dyskusji i argumentacji, łącznie nazywanych metodą sokratyczną. Część z nich pochodziła od sofistów. Podobnie jak oni, filozof przechadzał się ulicami i dyskutował z przechodniami na tematy filozoficzne (np. czym jest dobro czy sprawiedliwość).