Wprowadzenie do starożytności
Starożytność to epoka obejmująca dorobek kulturowy społeczności Bliskiego Wschodu oraz basenu Morza Śródziemnego od wynalezienia pisma w IV tysiącleciu p.n.e. do początku średniowiecza w połowie I tysiąclecia n.e. Termin ten jest często używany zamiennie z pojęciami "starożytność klasyczna" oraz "antyk".
Vocabulary: Antyk - termin pochodzący od łacińskiego słowa "antiquus", oznaczającego "dawny".
Chronologicznie, początek starożytności datuje się na okres archaiczny, około VIII wieku p.n.e. Był to czas powstania wielkich dzieł Homera - "Iliady" i "Odysei", narodzin teatru oraz kształtowania się miast-państw i idei ustroju demokratycznego.
Highlight: Kluczowe wydarzenia wyznaczające początek starożytności to napisanie "Iliady" i "Odysei" przez Homera oraz narodziny teatru.
Koniec epoki starożytnej przypada na I połowę I wieku n.e., a dokładniej na rok 476, kiedy to upadło cesarstwo zachodniorzymskie.
Filozofia grecka narodziła się w tym okresie, stawiając sobie za cel całościowe poznanie rzeczywistości i miejsca człowieka w świecie. Wśród najważniejszych filozofów i ich idei wymienić należy:
- Heraklita, który twierdził, że pierwszą zasadą jest ogień, a wszystko jest w ciągłym ruchu.
- Demokryta, przedstawiciela materializmu.
- Sokratesa, który uważał mądrość za najwyższą wartość, a prawdziwą wiedzę wywodził z wątpienia.
- Arystotelesa, twórcę zasady złotego środka.
- Platona, który krytykował idee Sokratesa i rozwinął koncepcję idealizmu.
Quote: "Wiem, że nic nie wiem" - słynne słowa przypisywane Sokratesowi, podkreślające jego pokorę wobec wiedzy.