"Lalka" to jedna z najważniejszych powieści polskiego pozytywizmu, napisana przez Bolesława Prusa, przedstawiająca losy warszawskiego kupca Stanisława Wokulskiego.
Główny bohater, były powstaniec styczniowy i naukowiec, prowadzi sklep galanteryjny w Warszawie. Zakochuje się w młodej arystokratce Izabeli Łęckiej, co staje się motorem jego działań i przyczyną wielu życiowych decyzji. Lalka streszczenie szczegółowe pokazuje, jak Wokulski próbuje zdobyć pozycję społeczną i majątek, by dorównać ukochanej. Prowadzi interesy w Rosji podczas wojny rosyjsko-tureckiej, inwestuje w kamienice i rozwija swój sklep. Równolegle poznajemy historię jego życia poprzez Pamiętnik starego subiekta, spisywany przez Ignacego Rzeckiego, przyjaciela i pracownika Wokulskiego.
Lalka opracowanie przedstawia złożoność społeczeństwa polskiego końca XIX wieku. Prus mistrzowsko opisuje konflikt między mieszczaństwem a arystokracją, pokazuje problemy społeczne, gospodarcze i obyczajowe epoki. Lalka najważniejsze informacje koncentrują się wokół głównych motywów powieści: miłości niemożliwej, przemian społecznych, patriotyzmu, pracy organicznej i konfliktu między romantycznymi ideałami a pozytywistycznym pragmatyzmem. Powieść kończy się tragicznie - Wokulski, rozczarowany miłością do Izabeli i społeczeństwem, znika w tajemniczych okolicznościach, prawdopodobnie popełniając samobójstwo. Lalka charakterystyka postaci pokazuje bogactwo osobowości bohaterów, ich motywacje i wewnętrzne rozterki, co czyni powieść uniwersalnym studium ludzkiej natury.