Okres Współczesność epoka to złożony czas przemian społeczno-politycznych w Polsce po II wojnie światowej, ze szczególnym uwzględnieniem lat 1945-1989 oraz transformacji po 1989 roku. Literatura współczesna tego okresu odzwierciedla dramatyczne wydarzenia historyczne oraz przemiany społeczne.
W czasie zimnej wojny Polska znalazła się pod wpływem Związku Radzieckiego, co miało ogromny wpływ na wszystkie aspekty życia społecznego i kulturalnego. Historia Polski 1945-1989 to okres dominacji komunistycznej ideologii, cenzury i ograniczenia swobód obywatelskich. Literatura współczesna pisarze musieli zmierzyć się z trudną rzeczywistością, często uciekając się do języka ezopowego i metafor, by wyrazić swój sprzeciw wobec systemu. Najważniejsze wydarzenia tego okresu to wprowadzenie stalinizmu, powstanie Solidarności i stan wojenny.
Przełomowym momentem była transformacja ustrojowa w Polsce w latach 1989-1991, która zapoczątkowała fundamentalne zmiany w kraju. Transformacja gospodarcza w Polsce po 1989 przyniosła wprowadzenie gospodarki rynkowej, prywatyzację przedsiębiorstw państwowych i otwarcie na zachodni kapitał. Transformacja społeczna w Polsce po 1989 objęła demokratyzację życia publicznego, powstanie wolnych mediów i rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Zmiany ustrojowe w Polsce po 1989 doprowadziły do powstania III Rzeczypospolitej, wprowadzenia systemu wielopartyjnego i przystąpienia Polski do NATO oraz Unii Europejskiej. Epoka współczesność charakterystyka to okres dynamicznych przemian, które ukształtowały dzisiejszą Polskę, jej kulturę i społeczeństwo.