Komórki eukariotyczne stanowią podstawową jednostkę budulcową organizmów wyższych, charakteryzującą się złożoną strukturą i obecnością jądra komórkowego otoczonego błoną jądrową.
Budowa komórki eukariotycznej obejmuje szereg wyspecjalizowanych organelli, które pełnią różnorodne funkcje. Najważniejsze z nich to jądro komórkowe zawierające materiał genetyczny, mitochondria odpowiedzialne za produkcję energii, siateczka śródplazmatyczna uczestnicząca w syntezie białek, aparat Goldiego zajmujący się modyfikacją i transportem związków oraz błona komórkowa stanowiąca barierę ochronną i regulującą wymianę substancji z otoczeniem. Błona komórkowa zwierzęca różni się od błony komórkowej roślinnej brakiem ściany komórkowej. Błona komórkowa bakterii ma prostszą budowę w porównaniu do komórek eukariotycznych.
W diagnostyce medycznej wykorzystuje się różne metody badania komórek, w tym cytologię płynną. Cytologia LBC (Liquid Based Cytology) jest nowoczesną metodą diagnostyczną, która pozwala na dokładniejszą ocenę materiału komórkowego w porównaniu do cytologii płynnej a zwykłej. Cytologia płynna -- co wykrywa to przede wszystkim zmiany przednowotworowe i nowotworowe w komórkach nabłonka. Badanie cytologia lbc + hpv umożliwia jednoczesne wykrycie zmian komórkowych i obecności wirusa HPV. Dostępność badań w ramach cytologia płynna NFZ oraz prywatnie (np. cytologia płynna Warszawa) sprawia, że diagnostyka jest coraz bardziej dostępna dla pacjentek. Cytologia płynna koszt jest wyższy niż w przypadku tradycyjnej cytologii, ale oferuje dokładniejsze wyniki i mniejsze ryzyko błędów diagnostycznych.