Pokrycie ciała i układ szkieletowy gadów
Budowa gadów jest doskonale przystosowana do życia lądowego. Ich skóra i szkielet zapewniają ochronę przed utratą wody i umożliwiają efektywne poruszanie się po lądzie.
Skóra gadów jest gruba i sucha, z niewielką ilością gruczołów zapachowych. Czy skóra gadów jest nieprzepuszczalna dla gazów? Tak, w przeciwieństwie do płazów, skóra gadów praktycznie nie przepuszcza gazów ani wody, co jest kluczowe dla życia na lądzie. Naskórek gadów jest silnie zrogowaciały i tworzy łuski, tarczki, płyty rogowe i pazury.
Highlight: Gady przechodzą proces linienia, czyli złuszczania starego naskórka i zastępowania go nowym.
Czaszka gadów jest masywna i skostniała, z charakterystyczną kością kwadratową. U węży kość kwadratowa ma specjalne połączenie, umożliwiające połykanie ofiar większych niż szerokość ich głowy.
Vocabulary: Kość kwadratowa - kość powstała w wyniku przekształcenia pierwszej pary łuków skrzelowych, charakterystyczna dla gadów.
Kręgosłup gadów ma specyficzną budowę, z pierwszymi dwoma kręgami (dźwigaczem i obrotnikiem) przystosowanymi do ruchomości głowy. Żebra gadów tworzą klatkę piersiową, która chroni narządy wewnętrzne i uczestniczy w wentylacji płuc.
Example: U węży i niektórych jaszczurek brak kończyn jest przystosowaniem do specyficznego sposobu poruszania się.