Cukry proste i złożone to podstawowe składniki odżywcze w naszej diecie. Glukoza i fruktoza należą do monosacharydów (cukrów prostych) o wzorze sumarycznym C6H12O6. Glukoza właściwości obejmują słodki smak, dobrą rozpuszczalność w wodzie i zdolność do krystalizacji. Jest głównym źródłem energii dla organizmu, szczególnie dla mózgu. Fruktoza właściwości charakteryzują się najsłodszym smakiem spośród cukrów prostych, również dobrze rozpuszcza się w wodzie.
Gdzie występuje glukoza i fruktoza - glukoza znajduje się naturalnie w owocach, miodzie i niektórych warzywach. Cukry proste w czym są - fruktoza występuje głównie w owocach (stąd nazwa cukier owocowy), miodzie i niektórych warzywach. Połączenie glukozy + fruktozy tworzy sacharozę (cukier stołowy), natomiast glukoza + galaktoza tworzy laktozę (cukier mleczny). Zastosowanie glukozy jest szerokie - od przemysłu spożywczego po medycynę, gdzie stosuje się ją w kroplówkach.
Cukry złożone gdzie występują - znajdują się głównie w produktach zbożowych, roślinach strączkowych i ziemniakach. Jakie są cukry złożone - należą do nich skrobia, celuloza i glikogen. Cukry proste i złożone przykłady w codziennej diecie to: owoce, miód (cukry proste) oraz pieczywo pełnoziarniste, makaron, ryż (cukry złożone). Cukry proste czego unikać - należy ograniczać spożycie słodyczy i napojów słodzonych, które zawierają duże ilości cukrów prostych, mogących prowadzić do problemów zdrowotnych przy nadmiernym spożyciu.