Funkcje ośrodkowego układu nerwowego i płyn mózgowo-rdzeniowy
Móżdżek, składający się z dwóch półkul połączonych robakiem, jest odpowiedzialny za utrzymanie odpowiedniego stanu napięcia mięśni i koordynację ruchów. Jest pokryty cienką warstwą istoty szarej, zwanej korą móżdżku.
Rdzeń kręgowy, będący częścią ośrodkowego układu nerwowego, ma kształt spłaszczonego walca i ciągnie się od rdzenia przedłużonego do poziomu drugiego kręgu lędźwiowego. Jest zbudowany z centralnie położonej istoty szarej, otoczonej istotą białą. Wzdłuż jego centralnej części przebiega kanał środkowy wypełniony płynem mózgowo-rdzeniowym.
Example: Uszkodzenie rdzenia kręgowego może powodować ciężkie zaburzenia czynnościowe całego organizmu.
Płyn mózgowo-rdzeniowy to przesącz osocza z sieci naczyń włosowatych. Zawiera niewielkie ilości białka, glukozy, elektrolitów i komórek odpornościowych. Produkowany jest w ilości około 700 cm³ na dobę i krąży w komorach mózgu, przestrzeni podpajęczynówkowej i kanale centralnym rdzenia kręgowego.
Highlight: Funkcje ośrodkowego układu nerwowego są wspierane przez płyn mózgowo-rdzeniowy, który tworzy warstwę ochronną, zapewnia równomierny rozkład ciśnienia w jamie czaszki, odżywia neurony i usuwa zbędne produkty ich metabolizmu.
Bariera krew-mózg, tworzona przez nieprzepuszczalne ściany naczyń włosowatych mózgu i komórki glejowe, zabezpiecza płyn mózgowo-rdzeniowy przed przenikaniem substancji z krwi, które mogłyby zakłócić funkcjonowanie neuronów.
Vocabulary: Bariera krew-mózg - fizjologiczna bariera oddzielająca krew od płynu mózgowo-rdzeniowego, chroniąca mózg przed potencjalnie szkodliwymi substancjami.