Przedmioty

Przedmioty

Więcej

Pęd. Budowa i funkcje łodygi.

30.10.2022

1472

111

Udostępnij

Zapisz

Pobierz


Pęd - nadziemna część rośliny, zbudowana z łodygi i liści a u roślin nasiennych również z kwiatów i niekiedy z owoców.
Łodyga i liście są or

Zarejestruj się

Zarejestruj się, aby uzyskać nieograniczony dostęp do tysięcy notatek. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Dołącz do milionów studentów

Popraw swoje oceny

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

Pęd - nadziemna część rośliny, zbudowana z łodygi i liści a u roślin nasiennych również z kwiatów i niekiedy z owoców.
Łodyga i liście są or

Zarejestruj się

Zarejestruj się, aby uzyskać nieograniczony dostęp do tysięcy notatek. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Dołącz do milionów studentów

Popraw swoje oceny

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

Pęd - nadziemna część rośliny, zbudowana z łodygi i liści a u roślin nasiennych również z kwiatów i niekiedy z owoców. Łodyga i liście są organami wegetatywnym (wzrost, rozwój) a kwiaty są organizmami generatywnymi (rozmnażanie płciowe) Ped. Budowa i funkcje łodygi. Pędy podziemne - występują u roślin zwanych bylinami (wieloletnie rośliny), ich pędy obumierają na skutek niekorzystnych warunków środowiska. Cebule - podziemne pędy o charakterze przetrwalnikowym (tulipany, hiacynty, narcyzy) Pędy nadziemne cebuli zwyczajnej - Składa się z zielonych liści asymilacyjnych oraz pędu Kwiatonośnego, zbudowanej z bezlistnej łodygi zakończonej kwiatem. Pędy podziemne cebuli zwyczajnej - Składa się ze zgrubionej łodygi, która zawiera na szczycie Pąk wierzchołkowy, oraz z dwóch rodzajów liści - okrywających i Funkcje łodygi: Łodyga - organ wegetatywny rośliny, stanowiący oś pędu. spichrzawych. Z pąku wierzchołkowego rozwija się wiosną zielone liście asymilacyjne oraz pęd kwiatonośny utrzymanie liści, kwiatów czy owoców -przewodzenie wody i soli mineralnych -przewodzenie związków organicznych między różnymi organami drewno pierwotne Budowa łodygi W budowie łodygi można wyróżnić węzły. międzywęźla i pąki. W miejscach występowania paków odbywa się wzrost i rozgałęzianie się lodygi. kambium Pak wierzchołkowy znajduje się na szczycie lodygi Węzły są zgrubiałymi częściami - lodygi, z których wyrastają liście lyko pierwotne kolonchyma sklerenchyma Tkanki pierwotne lodygi (przekrój poprzeczny przez lodygę zielną). aparat szparkowy epiderma Budowa morfologiczna lodygi. Międzywęźla sa odcinkami lodyg znajdującymi się pomiędzy węzłami. Paki boczne tworzą się w kątach liści Budowa pierwotna łodygi: Epiderma - funkcja ochronna oraz wymiana gazowa (obecność aparatów szparkowych) Kora pierwotna - zbudowana z tkanki miękiszowej, która zabiera chromoplast. Walec osiowy -...

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

4.9+

Średnia ocena aplikacji

13 M

Uczniowie korzystają z Knowunity

#1

W rankingach aplikacji edukacyjnych w 11 krajach

900 K+

Uczniowie, którzy przesłali notatki

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.

Alternatywny zapis:

zajmuje centralną część łodygi. U większości roślin pomiędzy drewnem a łykiem występuje kambium, które umożliwia wtórny przyrost łodygi na grubość Ped. Budowa i funkcje łodygi. Łodygi zielone - ciękie, zielone i soczyste. Występują u roślin jednorocznych, dwuletnich i części wieloletnich. Są bardzo wrażliwe na zmiany warunków środowiska (Rośliny łąkowe) Paproć oraz roślina jedno- i dwiluśienna. (Ułożenie wiązek w łodydze paproć- wiązki koncentracyjne, rośliny nasienne wiązki naprzeciwległe) Paproć - wiązki przewodzące rozmieszczone są nieregularnie. Każda wiązka zbudowana jest z drewna pierwotnego otoczonego pierścieniem łyka pierwotnego Rośliny jednoliścienne - wiązki przewodzące rozmieszczone są nieregularnie. Każda wiązka zbudowana jest z pasma drewna pierwotnego i pasma łyka pierwotnego.( nie występuje kambium) Rośliny dwuliścienne - wiązki ułożone regularnie wzdłuż obwodu łodygi. Każda wiązka zbudowana jest z pasma drewna pierwotnego i pasma łyka pierwotnego. (Występuje kambium) Etapy wtórnego przyrostu łodygi na grubość: 1) Powstanie merystemów wtórnych kambium i felogenu 2)Wytworzenie drewna wtórnego po wewnętrznej stronie pierścienia kambium i łyka wtórnego po zewnętrznej stronie pierścienia kambium (zwiększenie obwodu łodygi a epiderma oraz kora pierwotna pęka i odpada Łodygi zdrewniałe - organizmy trwałe. Występujące u roślin wieloletnich (drzewiastych) Twardziel to centralna część cylindra drewna, pełniąca funkcję wzmacniającą. korkowica tyko kambium Biel to obwodowa część cylindra drewna, pełniąca głównie funkcję przewodzącą. Łodygi hydrofitów- łodygach niektórych gatunków roślin wystepują wyspecjalizowane tkanki, które stanowią przystosowanie do specjalnych warunków środowiska np. Włodyka hydrofitów znajduje się miękkisz powietrzny, który umożliwia unoszenie się pędu w roślin wodzie oraz magazynuje gazy głównie tlen. Modyfikacje łodyg: -Bulwy (pełnią funkcję spichrzową i przetrwalnikową) -Rozłogi (Stanowią odgałęzienia dolnej części nadziemnego pędu) -Kłącza (pełnią funkcję spichrzową i przetrwalnikową) -Wąsy czepne (umożliwiają roślinie owijanie się wokół podpory) -Ciernie (pełnią funkcję ochronną) -Łodygi spichrzowe sukulentów (gromadzą wodę w miękisz wodnym i przeprowadzają fotosyntezę zamiast liści, które przekształcają się w ciernie)