Hydroliza soli i elektrolity
Hydroliza soli to proces chemiczny, w którym jony pochodzące z dysocjacji soli reagują z cząsteczkami wody, wpływając na odczyn roztworu. Rodzaj hydrolizy zależy od siły kwasu i zasady tworzących daną sól.
Definition: Hydroliza kationowa zachodzi w przypadku soli mocnego kwasu i słabej zasady, prowadząc do odczynu kwasowego roztworu.
Example: Przykładem hydrolizy kationowej jest roztwór chlorku amonu (NH₄Cl), gdzie kation amonowy (NH₄⁺) reaguje z wodą, tworząc słabo zdysocjowany wodorotlenek amonu i uwalniając jony H⁺.
Definition: Hydroliza anionowa występuje w przypadku soli słabego kwasu i mocnej zasady, dając odczyn zasadowy roztworu.
Example: Octan sodu (CH₃COONa) ulega hydrolizie anionowej, gdzie anion octanowy (CH₃COO⁻) reaguje z wodą, tworząc słabo zdysocjowany kwas octowy i uwalniając jony OH⁻.
Definition: Hydroliza kationowo-anionowa zachodzi w solach słabego kwasu i słabej zasady, prowadząc do odczynu zbliżonego do obojętnego.
Highlight: Sole mocnych kwasów i mocnych zasad nie ulegają hydrolizie, a ich roztwory mają odczyn obojętny.
Znajomość mocnych i słabych elektrolitów jest kluczowa dla przewidywania przebiegu hydrolizy:
Vocabulary: Mocne elektrolity to substancje, które w roztworze wodnym ulegają całkowitej dysocjacji na jony.
Example: Przykłady mocnych elektrolitów: H₂SO₄, HNO₃, HClO₄, HCl, HBr, HI, wodorotlenki metali 1 i 2 grupy układu okresowego (z wyjątkiem Mg i Be), oraz rozpuszczalne sole.
Vocabulary: Słabe elektrolity to substancje, które w roztworze wodnym ulegają tylko częściowej dysocjacji na jony.
Example: Do słabych elektrolitów zaliczamy większość kwasów organicznych, niektóre kwasy nieorganiczne (np. H₂CO₃, H₂S), oraz słabe zasady (np. NH₃).
Highlight: Umiejętność rozróżniania mocnych i słabych elektrolitów jest kluczowa w rozwiązywaniu zadań z hydrolizy soli, w tym zadań maturalnych.