Kluczowe Koncepcje Filozofii średniowiecza - Myśl Świętego Augustyna
Filozofia średniowiecza opiera się na fundamentalnych koncepcjach wypracowanych przez św. Augustyna, które do dziś stanowią podstawę chrześcijańskiej myśli filozoficznej. Jego poglądy ukształtowały nurty filozoficzne średniowiecza i stały się fundamentem augustynizmu, jednego z najważniejszych kierunków filozoficznych tej epoki.
Święty Augustyn wprowadził do filozofii średniowiecza kilka kluczowych pojęć. Pierwszym z nich jest kreacjonizm, wywodzący się z łacińskiego słowa "creatio" tworzenie. Koncepcja ta głosi, że zarówno świat, jak i człowiek zostali stworzeni przez Boga w akcie świadomym i celowym. To założenie stało się podstawą średniowiecznej ontologii i antropologii filozoficznej.
Kolejnym fundamentalnym pojęciem jest teodycea, pochodząca od greckich słów "theos" Boˊg i "dike" sprawiedliwosˊcˊ. Augustyn próbował rozwiązać problem pogodzenia istnienia wszechmocnego i dobrego Boga z obecnością zła w świecie. Ta koncepcja stała się jednym z najważniejszych zagadnień filozofii średniowiecza, wpływając na rozwój późniejszej myśli teologicznej.
Definicja: Predestynacja łac.predestinatio−przeznaczenie to religijna koncepcja zakładająca, że losy człowieka są z góry ustalone przez Boga. W filozofii średniowiecza stanowiła ona kluczowy element rozważań o wolnej woli i łasce bożej.