Sudety, Góry Świętokrzyskie i Bieszczady
Góry Świętokrzyskie są uznawane za najstarsze góry w Polsce. Ich historia geologiczna sięga kambru, a następnie były kształtowane przez ruchy górotwórcze kaledońskie, hercyńskie i alpejskie. Trzon tych gór stanowią Łysogóry, charakteryzujące się stromymi stokami, gołoborzami i głęboko wciętymi dolinami. Pozostałe części Gór Świętokrzyskich mają łagodniejszy charakter z wyrównanymi grzbietami i szerokimi dolinami. Przez ten region przebiega ważny dział wodny dopływów Wisły.
Highlight: Góry Świętokrzyskie są najstarszymi górami w Polsce, z historią sięgającą kambru.
Vocabulary: Gołoborza - charakterystyczne dla Gór Świętokrzyskich rumowiska skalne na szczytach i zboczach gór.
Sudety to pasmo górskie rozciągające się na terenie trzech krajów: Polski, Czech i Niemiec. Ich powstanie jest wynikiem wielu faz orogenez prekambryjskich i paleozoicznych, z późniejszym odmłodzeniem w czasie orogenezy alpejskiej. Budowa geologiczna Sudetów charakteryzuje się występowaniem skomplikowanej, mozaikowej struktury, co jest efektem licznych faz fałdowań.
Definition: Orogeneza - proces tworzenia się gór w wyniku ruchów tektonicznych skorupy ziemskiej.
Bieszczady tworzą dwa główne pasma górskie w łańcuchu Karpat: Bieszczady Zachodnie (na terenie Polski i Ukrainy) oraz Bieszczady Wschodnie (w całości na Ukrainie). Bieszczady Zachodnie są częścią Beskidów Lesistych, stanowiących niższą, północną część Beskidów Wschodnich. Góry te są zbudowane z osadów fliszu karpackiego, składającego się z łupków ilastych i marglistych, mułowców i piaskowców. Bieszczady zaliczają się do gór średnich, z najwyższymi szczytami sięgającymi około 1300 m n.p.m.
Example: Flisz karpacki to charakterystyczny dla Bieszczad układ warstw skalnych, składający się z naprzemiennie ułożonych warstw skał osadowych.
Highlight: Bieszczady granica z Ukrainą przebiega przez Bieszczady Zachodnie, co czyni ten region interesującym pod względem geograficznym i kulturowym.