Symptomy zapowiadające trzęsienia ziemi
Naukowcy z Rosyjskiej Akademii Nauk prowadzą badania nad wczesnym wykrywaniem trzęsień ziemi. Odkryli oni, że zmiany w atmosferze mogą zapowiadać nadchodzące wstrząsy nawet na kilka dni przed ich wystąpieniem. Kluczowe są tu zmiany parametrów wewnętrznych fal grawitacyjnych (IGW) w niskich warstwach atmosfery. Długość tych fal zaczyna się zwiększać 4-5 dni przed wstrząsem, osiąga maksimum 2 dni przed, a następnie gwałtownie się kurczy dzień przed trzęsieniem.
Highlight: Zmiany w atmosferze mogą zapowiadać trzęsienia ziemi nawet na kilka dni przed ich wystąpieniem, co jest przełomowym odkryciem w dziedzinie sejsmologii.
Naukowcy potwierdzili te prawidłowości podczas wstrząsów w Kirgistanie, Kazachstanie i Uzbekistanie. Choć odkryto skutek tego zjawiska, jego źródło pozostaje nieznane. Dalsze badania są konieczne, aby ustalić przyczynę tych powiązań i wydłużyć czas między wykryciem a wystąpieniem trzęsienia. Skuteczne przewidywanie trzęsień ziemi mogłoby uratować wiele istnień i zapobiec ogromnym szkodom materialnym.
Obszary występowania silnych wstrząsów
Geograficzne rozmieszczenie epicentrów trzęsień ziemi pozwala wydzielić obszary o różnej aktywności sejsmicznej. Obszary sejsmiczne, gdzie trzęsienia są częste i silne, grupują się w dwóch głównych pasach:
- Pas śródziemnomorski i jego przedłużenie na wschód, ciągnący się od Hiszpanii i Portugalii przez Europę Południową, Azję Mniejszą, aż po Wyspy Archipelagu Malajskiego.
- Pas dookoła Pacyfiku, obejmujący Kordyliery Ameryki Północnej i Południowej, Aleuty, Wyspy Japońskie, Filipiny, Nową Zelandię i wyspy Melanezji.
Definicja: Epicentrum trzęsienia ziemi to punkt na powierzchni Ziemi położony bezpośrednio nad ogniskiem trzęsienia, czyli hipocentrum.
Zachowanie podczas trzęsienia ziemi
Podczas trzęsienia ziemi kluczowe jest zachowanie spokoju i unikanie paniki. Większość trzęsień trwa nie dłużej niż 60 sekund. Należy pozostać w budynku, chyba że istnieje pewność, że można bezpiecznie go opuścić. Ważne jest odłączenie dopływu prądu i gazu oraz otwarcie drzwi ewakuacyjnych. Osoby wewnątrz budynków powinny szukać schronienia pod solidnymi meblami lub w progu drzwi. Na ulicy należy trzymać się z dala od obiektów, które mogą się przewrócić, takich jak słupy czy latarnie.