Ukształtowanie powierzchni Polski i zlodowacenia
Ukształtowanie powierzchni Polski charakteryzuje się bardzo korzystnym układem, z dominacją nizin stanowiących około 90% powierzchni kraju. Wyżyny zajmują 8,5% obszaru, a góry jedynie 0,2%. Najniższy punkt w Polsce znajduje się w miejscowości Raczki Elbląskie na Żuławach Wiślanych, osiągając 1,8 m poniżej poziomu morza. Natomiast najwyższym punktem jest szczyt Rysy w Tatrach, wznoszący się na wysokość 2499 m n.p.m.
Na kształtowanie się powierzchni Polski wpłynęło wiele procesów, w tym ruchy górotwórcze, działalność lodowców, rzek, wiatru, fal morskich oraz działalność człowieka. Charakterystyczną cechą ukształtowania powierzchni Polski jest jej nachylenie w kierunku północno-zachodnim oraz układ pasowy, w którym formy ukształtowania przebiegają w postaci charakterystycznych pasów.
Highlight: Układ pasowy form ukształtowania terenu w Polsce obejmuje pas pobrzeży, pas pojezierzy, pas nizin, pas wyżyn, pas kotlin oraz pas gór SudetyiKarpaty.
Vocabulary: Formy polodowcowe to charakterystyczne elementy krajobrazu powstałe w wyniku działalności lodowców, takie jak moreny, głazy narzutowe, pradoliny, sandry, kemy, ozy, drumliny, kotły lodowcowe, oczka polodowcowe i doliny U-kształtne.