Polska jest krajem położonym w Europie Środkowej, którego terytorium obejmuje obszar 312 696 km². Położenie i obszar Polski matematyczno-geograficzne określają współrzędne geograficzne między 49°00'N a 54°50'N szerokości geograficznej północnej oraz między 14°07'E a 24°08'E długości geograficznej wschodniej.
Granice Polski długości i sąsiedzi rozciągają się na długości 3511 km, przy czym najdłuższą granicę Polska dzieli z Czechami (796 km) i Niemcami (467 km) na zachodzie, Ukrainą (535 km) na południowym-wschodzie, oraz Białorusią (418 km) i Słowacją (541 km). Najkrótszą granicę państwową Polska posiada z Litwą (104 km) i Rosją (Obwód Kaliningradzki - 232 km). Północną granicę kraju stanowi wybrzeże Morza Bałtyckiego o długości 440 km.
Surowce mineralne Polski rozmieszczenie i rodzaje stanowią istotny element gospodarki kraju. Największe złoża węgla kamiennego znajdują się w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym oraz Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Złoża węgla brunatnego występują głównie w okolicach Bełchatowa, Turowa i Konina. Polska posiada również znaczące złoża siarki (województwo świętokrzyskie), soli kamiennej (Wieliczka, Bochnia), rud miedzi (Legnicko-Głogowski Okręg Miedziowy), a także gazu ziemnego i ropy naftowej (głównie na Niżu Polskim i w Karpatach). Rozmieszczenie surowców mineralnych w Polsce jest nierównomierne, z największą koncentracją w południowej części kraju, co ma istotny wpływ na rozwój przemysłu w poszczególnych regionach.