Położenie i charakterystyka Tatr
Tatry to imponujące pasmo górskie stanowiące centralną część Karpat Zachodnich. Ich położenie geograficzne i unikalna geologia czynią je wyjątkowym obszarem na mapie Europy Środkowej.
Highlight: Gdzie leżą Tatry na mapie? Tatry znajdują się w środkowej części Karpat Zachodnich, granicząc od południa z Obniżeniem Liptowsko-Spiskim, a od północy z Kotliną Orawsko-Nowotarską.
Obszar Tatr obejmuje 785 km², z czego tylko 175 km² (około 1/5) leży w granicach Polski, w województwie małopolskim. Większa część pasma rozciąga się na terytorium Słowacji.
Rzeźba wysokogórska Tatr jest charakterystyczna dla krajobrazu alpejskiego, ukształtowanego przez działalność lodowców górskich. W jej obrębie można wyróżnić kilka charakterystycznych elementów:
- Turnie - ostre, skaliste szczyty, często o pionowych ścianach.
- Granie - grzbiety górskie łączące szczyty i przełęcze.
- Żleby - rynnowe zagłębienia terenu powstałe w wyniku ruchów masowych.
- Piargi - nagromadzenia zwietrzeliny u podnóża żlebów.
- Doliny U-kształtne - dawne doliny V-kształtne przekształcone przez lodowce.
- Kotły (cyrki) polodowcowe - zagłębienia często wypełnione wodą, tworzące jeziora cyrkowe.
Vocabulary: Formy krasowe to charakterystyczne elementy rzeźby terenu powstałe w wyniku rozpuszczania skał przez wodę, typowe dla obszarów zbudowanych z wapieni i dolomitów.
Klimat tatrzański jest najsurowszy w Polsce, charakteryzujący się niskimi temperaturami rocznymi (około -0,5°C na wysokości 2000 m n.p.m.), wysokimi opadami (ponad 1500 mm rocznie) i silnymi wiatrami (do 300 km/h w porywach).
Example: Halny, charakterystyczny dla Tatr wiatr fenowy, jest ciepły, suchy i porywisty, najczęściej występujący w chłodnej połowie roku.
Piętra klimatyczno-roślinne w Tatrach odzwierciedlają zmiany warunków środowiskowych wraz ze wzrostem wysokości:
- Piętro pogórza (do 900 m n.p.m.) - umiarkowanie ciepłe, z polami uprawnymi i pastwiskami.
- Piętro regla dolnego (900-1200 m n.p.m.) - umiarkowanie chłodne, z lasami bukowo-jaworowo-jodłowymi.
- Piętro regla górnego (1200-1600 m n.p.m.) - chłodne, zdominowane przez świerki.
- Piętro kosodrzewiny (1600-1800 m n.p.m.) - bardzo chłodne, z charakterystyczną kosodrzewiną.
- Piętro hal (1800-2200 m n.p.m.) - umiarkowanie zimne, z trawami i ziołami.
- Piętro turni (powyżej 2200 m n.p.m.) - zimne, z nagimi skałami, mchami i porostami.
Definition: Krajobraz górski charakterystyka obejmuje strome stoki, ostre szczyty, głębokie doliny oraz zróżnicowanie roślinności i klimatu wraz ze wzrostem wysokości.
Tatry podział mapa obejmuje trzy główne części:
- Tatry Zachodnie
- Tatry Wysokie
- Tatry Bielskie (leżące całkowicie na Słowacji)
Granica między Tatrami Zachodnimi a Wysokimi biegnie od przełęczy Liliowe przez Dolinę Gąsienicową i wzdłuż potoku Sucha Woda.
Highlight: Jakie są szczyty w Tatrach Wysokich? Najwyższym szczytem Tatr jest Gerlach (2655 m n.p.m.) na Słowacji, a w polskiej części - Rysy (2499 m n.p.m.).
Procesy krasowe w Tatrach są szczególnie widoczne w zachodniej części pasma, gdzie występują liczne formy krasu powierzchniowego i podziemnego. Najgłębszą i najdłuższą jaskinią jest Jaskinia Wielka Śnieżna, z systemem korytarzy o długości 24 km i różnicy wysokości ponad 800 m.
Example: Przykłady form krasu powierzchniowego w Tatrach to wywierzyska (np. Lodowe Źródło), żłobki krasowe, bramy skalne (np. Niżnia Kościeliska Brama) i wąwozy (np. Wąwóz Kraków).
Budowa geologiczna Tatr Wysokich charakteryzuje się występowaniem płaszczowin - warstw skał osadowych sfałdowanych i nasuniętych z południa na północ podczas ruchów górotwórczych.
Highlight: Czy Tatry są strzeliste? Tak, szczególnie Tatry Wysokie charakteryzują się stromymi, strzelitymi szczytami i ostrymi graniami.
Rzeki w Tatrach odznaczają się górskim charakterem, z licznymi progami skalnymi tworzącymi wodospady. Polska część Tatr należy do dorzecza Dunajca.
Fauna tatrzańska obejmuje charakterystyczne gatunki górskie, takie jak niedźwiedź brunatny, kozice, świstaki i wilki.
Działalność człowieka w Tatrach koncentruje się głównie na wypasie kulturowym, dawniej górnictwie i hutnictwie, a obecnie przede wszystkim na turystyce.