W XIX wieku Europa doświadczyła znaczących przemian politycznych i społecznych, które ukształtowały współczesne państwa.
Zjednoczenie Włoch było procesem, który rozpoczął się w Królestwie Sardynii pod przewodnictwem Camillo Cavoura. Przebieg zjednoczenia Włoch w punktach obejmował szereg kluczowych wydarzeń, w tym wojnę z Austrią w 1859 roku i działania Giuseppe Garibaldiego na południu. Skutki zjednoczenia Włoch były dalekosiężne - powstało zjednoczone Królestwo Włoch, które przyczyniło się do rozwoju gospodarczego i kulturalnego kraju.
Wojna krymska (1853-1856) była konfliktem między Imperium Rosyjskim a koalicją Wielkiej Brytanii, Francji i Imperium Osmańskiego. Przyczyny wojny krymskiej obejmowały spór o kontrolę nad miejscami świętymi w Palestynie oraz rosyjskie dążenia do dominacji na Morzu Czarnym. Skutki wojny krymskiej były znaczące: osłabienie pozycji Rosji w Europie, modernizacja armii europejskich oraz zmiany w systemie sojuszy międzynarodowych.
Królestwo Polskie w połowie XIX wieku znajdowało się pod zaborem rosyjskim. Powstanie styczniowe (1863-1864) było największym polskim powstaniem narodowym. Przyczyny powstania styczniowego obejmowały politykę rusyfikacji, brak reform społecznych i wzrost nastrojów patriotycznych. Skutki powstania styczniowego były tragiczne dla narodu polskiego: zwiększone represje, konfiskaty majątków, likwidacja autonomii Królestwa Polskiego i wzmożona rusyfikacja. Powstanie pokazało jednak siłę polskiego ducha narodowego i wpłynęło na kształtowanie się nowoczesnej świadomości narodowej Polaków.