Powstanie i Rozwój Związku Sowieckiego - Od Bolszewizmu do Stalinizmu
Ład wersalski i jego następstwa doprowadziły do znaczących zmian w Europie Wschodniej, w tym do powstania Związku Sowieckiego. W 1922 roku nastąpiła fundamentalna transformacja państwa bolszewickiego, kiedy przyjęto nową konstytucję tworzącą Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich ZSRS. To wydarzenie zapoczątkowało nowy rozdział w historii Europy Wschodniej.
Definicja: ZSRS ZwiązekSocjalistycznychRepublikSowieckich był państwem federacyjnym składającym się z republik związkowych, gdzie największą rolę odgrywała Rosyjska Federacyjna Socjalistyczna Republika Sowiecka.
System władzy w ZSRS opierał się na monopolu partii bolszewickiej, która w 1925 roku przekształciła się w WKPb. Partia sprawowała totalną kontrolę nad wszystkimi aspektami życia społecznego, wykorzystując do tego celu aparat represji w postaci GPU PanˊstwowegoZarząduPolitycznego, który zastąpił wcześniejszą Czekę.
Istotnym elementem przemian była Nowa Ekonomiczna Polityka NEP, wprowadzona przez Lenina w 1921 roku. NEP stanowił próbę ożywienia gospodarki poprzez wprowadzenie elementów wolnego rynku. Pozwolono na prywatny handel, rzemiosło i usługi, co doprowadziło do powstania nowych grup społecznych - nepmanów i kułaków.
Highlight: Po śmierci Lenina w 1924 roku, władzę w ZSRS przejął Józef Stalin, który stworzył system totalitarny oparty na masowych represjach, propagandzie i kulcie jednostki.