Prusy, Austria, Rosja – absolutyzm oświecony
W XVIII wieku trzy mocarstwa europejskie - Prusy, Austria i Rosja - rozwijały się w ramach systemu absolutyzmu oświeconego.
Prusy, rządzone przez dynastię Hohenzollernów, wyróżniały się silną armią. Fryderyk II Wielki, znany jako król kapral, był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli absolutyzmu oświeconego.
Highlight: Fryderyk II Wielki był nie tylko skutecznym władcą, ale także filozofem i mecenasem sztuki. Jego rządy przyczyniły się do znacznego wzrostu potęgi Prus.
Example: Jednym z eksperymentów przypisywanych Fryderykowi II był tzw. eksperyment z dziećmi, mający na celu odkrycie "naturalnego" języka ludzkości.
Austria, pod rządami Habsburgów, również przyjęła model absolutyzmu oświeconego. Maria Teresa i jej syn Józef II wprowadzili szereg reform mających na celu modernizację państwa.
Rosja, rządzona przez dynastię Romanowów, dołączyła do grona europejskich mocarstw. Caryca Katarzyna II Wielka, zwolenniczka idei oświeceniowych, prowadziła politykę ekspansji terytorialnej.
Vocabulary: Absolutyzm oświecony - forma rządów, w której monarcha absolutny kieruje się ideałami oświecenia w swoich decyzjach, dążąc do modernizacji państwa i poprawy bytu poddanych.