Gospodarka XVI wieku
Przemiany społeczno-gospodarcze w XVI wieku charakteryzowały się dynamicznym rozwojem handlu oceanicznego, zwłaszcza na szlakach atlantyckich. Skutkowało to szybkim rozwojem miast portowych, takich jak Antwerpia, oraz wzrostem liczby ludności w ośrodkach handlowo-portowych. Powstały powiązania ekonomiczne między poszczególnymi miastami Europy, a kraje zaczęły specjalizować się w konkretnych dziedzinach gospodarki.
Definicja: Urbanizacja to proces powstawania nowych miast lub rozrastania się już istniejących pod względem demograficznym i terytorialnym.
Ważnym zjawiskiem było korsarstwo i kaperstwo - wojny morskie prowadzone przez prywatne statki na zlecenie władców. W Anglii pojawiło się zjawisko ogradzania, czyli przekształcania gruntów ornych w pastwiska dla owiec, co wiązało się ze zwiększonym popytem na sukno.
W XVI wieku krajem o nowoczesnej gospodarce stały się Francja, Holandia i Anglia, które rozwijały rzemiosło w systemie nakładczym. Tymczasem imperia kolonialne Hiszpanii i Portugalii cierpiały z powodu nieodpowiedzialnego dysponowania zgarniętym majątkiem.
Przykład: System nakładczy, zwany też chałupnictwem, polegał na zlecaniu przez nakładcę kupca−inwestora chałupnikom wykonania poszczególnych etapów produkcji towaru w ich własnych domach.