Słabość ustrojowa Rzeczypospolitej
Przyczyny kryzysu Rzeczypospolitej w 17 wieku obejmowały również poważne problemy ustrojowe. Głównym z nich było posiadanie realnej władzy w państwie przez rody magnackie, co doprowadziło do powstania systemu rządów zwanego oligarchią magnacką. Izba poselska, zdominowana przez zwolenników poszczególnych stronnictw magnackich, miała słabą pozycję.
Highlight: Stosowanie liberum veto uniemożliwiało prawidłowe funkcjonowanie sejmów i wprowadzenie istotnych reform państwowych.
Na czym polegał kryzys Rzeczypospolitej w 17 wieku w aspekcie ustrojowym? Kluczowym problemem było to, że część decyzji państwowych musiała być uchwalana przez sejmiki, co osłabiało centralną władzę i utrudniało wprowadzanie reform na skalę całego kraju.
Sytuacja wyznaniowa w II połowie XVII wieku
Rzeczpospolita w XVII wieku podsumowanie nie byłoby pełne bez omówienia sytuacji wyznaniowej. Wojny z państwami niekatolickimi (Szwecją, Turcją, państwem moskiewskim) oraz powstanie Chmielnickiego przyczyniły się do wzrostu nietolerancji religijnej w kraju.
Example: W 1658 r. sejm podjął uchwałę o wygnaniu arian z kraju, co było przejawem narastającej nietolerancji religijnej.
Nasiliła się podejrzliwość i wrogość wobec protestanckiej i prawosławnej ludności Rzeczypospolitej. W społeczeństwie upowszechniła się ksenofobia, a ustanowione prawo zakazywało katolikom zmiany wiary pod groźbą kary śmierci. W tym okresie umacniał się wzorzec szlachcica katolika, co dodatkowo pogłębiało podziały religijne w kraju.
Quote: "Umacniał się wzorzec szlachcica katolika."
Kryzys Rzeczypospolitej w XVII wieku prezentacja pokazuje, jak złożonym i wieloaspektowym zjawiskiem był upadek potęgi państwa polsko-litewskiego, obejmujący problemy gospodarcze, polityczne, społeczne i religijne.