Powstanie i ustrój Księstwa Warszawskiego
Księstwo Warszawskie zostało powołane do życia na mocy traktatu pokojowego zawartego w Tylży w dniach 7-9 lipca 1807 roku. Traktat ten był wynikiem porozumienia między Francją a Rosją oraz Francją a Prusami. Utworzenie Księstwa było kompromisem między planami cara Aleksandra I a Napoleona Bonaparte.
Nowe państwo obejmowało tereny drugiego i trzeciego rozbioru pruskiego, zajmując obszar 104 tys. km² i zamieszkane przez 2,6 mln ludności. Na czele Księstwa stanął Fryderyk August, król Saksonii, który był zwolennikiem Napoleona.
Highlight: Powstanie Księstwa Warszawskiego było rezultatem skomplikowanych negocjacji międzynarodowych, w których ścierały się interesy Francji, Rosji i Prus.
Ustrój Księstwa Warszawskiego opierał się na trójpodziale władzy. Władza ustawodawcza należała do dwuizbowego sejmu, składającego się z izby senatorskiej (18 senatorów) i poselskiej (60 posłów i 40 deputowanych). Władza wykonawcza spoczywała w rękach księcia, przy wsparciu Rady Ministrów i Rady Stanu. Tron był dziedziczny. Władza sądownicza była sprawowana przez niezawisłe sądy.
Vocabulary: Konstytucja Księstwa Warszawskiego - podstawowy akt prawny regulujący ustrój i funkcjonowanie Księstwa, wprowadzający m.in. zniesienie poddaństwa chłopów i równość obywateli wobec prawa.
W Księstwie wprowadzono wiele postępowych reform. Zniesiono poddaństwo chłopów, wprowadzono równość obywateli wobec prawa oraz ustanowiono język polski jako język urzędowy. Obowiązywał również Kodeks Napoleona, który był podstawą systemu prawnego.