Architektura i sztuka w państwach totalitarnych
W architekturze okresu międzywojennego nastąpiło zerwanie z dotychczasowymi założeniami. Nowe style architektoniczne, takie jak modernizm i funkcjonalizm, kładły nacisk na praktyczne i proste rozwiązania, rezygnując z nadmiernej dekoracji. Znaczący wpływ na kształtowanie się nowego budownictwa miała niemiecka szkoła architektoniczna Bauhaus.
Definition: Funkcjonalizm - kierunek w architekturze XX wieku, zakładający, że forma budynku powinna wynikać z jego funkcji.
Systemy totalitarne w okresie międzywojennym podporządkowały sobie sztukę, wykorzystując ją do celów propagandowych. Kraje takie jak III Rzesza i ZSRS dążyły do tego, aby wszystkie dziedziny sztuki ukazywały potęgę i słuszność ich systemów politycznych.
Highlight: W Związku Sowieckim w latach 30. jedynym obowiązującym stylem był socrealizm (realizm socjalistyczny).
W literaturze tego okresu poruszano tematy związane z minioną wojną, kryzysem zachodniej cywilizacji i ludzką psychiką. Do cenionych pisarzy lat 20. i 30. zalicza się m.in. Franza Kafkę, Virginię Woolf, Francisa Scotta Fitzgeralda i Ernesta Hemingwaya.
Polskie osiągnięcia naukowe w dwudziestoleciu międzywojennym wpisywały się w ogólnoświatowy trend rozwoju nauki. W fizyce nastąpił duży postęp, m.in. dzięki pracom Nielsa Bohra i Alberta Einsteina, które przyczyniły się do powstania teorii mechaniki kwantowej. Inni uczeni odkryli zjawisko rozszczepienia jądra atomowego.
Quote: "Powojenne czasy to dalszy rozwój nauki."
W dziedzinie medycyny przełomowym odkryciem okazała się penicylina - pierwszy antybiotyk. Rozwijała się także psychologia, a twórca psychoanalizy Zygmunt Freud cieszył się rosnącym uznaniem.