Sytuacja Polski po II wojnie światowej
Polska po 2 wojnie światowej znalazła się w trudnej sytuacji geopolitycznej i demograficznej. Kraj został uzależniony od ZSRR, a jego terytorium zmniejszyło się o 20%. Liczba ludności drastycznie spadła do 24 milionów w 1945 roku, głównie z powodu ogromnych strat wojennych.
Przeprowadzono masowe przesiedlenia ludności:
• 3 miliony Niemców wysiedlono z Ziem Odzyskanych
• 550 tysięcy Ukraińców i Białorusinów przesiedlono do ZSRR
• 1,5 miliona Polaków przeniesiono z Kresów Wschodnich na Ziemie Odzyskane
• 2 miliony osób powróciło z Zachodu
Highlight: Granice Polski ustalone po II wojnie światowej pozostają niezmienione do dziś.
Konflikt z UPA
Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) kontynuowała walkę o niepodległość na terenach Polski, atakując posterunki wojskowe i milicyjne oraz próbując powstrzymać wywózkę Ukraińców do ZSRR. W odpowiedzi na te działania, w 1947 roku przeprowadzono akcję "Wisła", wysiedlając ludność ukraińską do ZSRR i na Ziemie Odzyskane.
Vocabulary: UPA - Ukraińska Powstańcza Armia, organizacja nacjonalistyczna walcząca o niepodległość Ukrainy.
Stosunek Polaków do komunistów
Część społeczeństwa popierała komunistów ze względu na obiecywane reformy. Polska Partia Robotnicza (PPR) zyskiwała na sile pod przywództwem Władysława Gomułki. Jednocześnie istniała legalna opozycja, reprezentowana głównie przez Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) Stanisława Mikołajczyka.
Quote: "Część żołnierzy wciąż stawiało opór, licząc na pomoc Zachodu."
Referendum ludowe i sfałszowane wybory
30 czerwca 1946 roku komuniści zorganizowali referendum ludowe, obawiając się porażki w wyborach. Oficjalne wyniki, które zostały sfałszowane, wskazywały na 68% poparcia dla proponowanych zmian. 19 stycznia 1947 roku odbyły się sfałszowane wybory, a 19 lutego 1947 roku uchwalono "małą konstytucję".
Definition: Referendum ludowe - głosowanie powszechne w sprawie ważnych kwestii państwowych.